Sarraf Sahte Belgelerle Yaptıkları Gıda İhracatını Anlatıyor

Sarraf Sahte Belgelerle Yaptıkları Gıda İhracatını Anlatıyor. Sarraf’ın, bugün dördüncü kez hakim karşısına çıktı.

Sarraf Sahte Belgelerle Yaptıkları Gıda İhracatını Anlatıyor

İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde sanık olarak yargılanan Mehmet Hakan Atilla’nın duruşmalarında tanık olarak ifade vermeyi sürdürüyor. Sarraf’ın, bugün dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Saat 09.00 başlayacağı belirtilen duruşma bir saat gecikmeyle başladı.

Bugünkü duruşmada jüri heyeti de gecikmeli olarak salona girdi. Jüri heyetiyle duruşma öncesi bir toplantı yapıldığı belirtildi. 12 kişilik jüri heyetinden şimdiye kadar iki üye hakim Richard Berman tarafından duruşma sırasında uyudukları için azledildi. İki jüri üyesinin yerine yedek jüri üyeleri atandı.

Sarraf, savcılığın sorularını yanıtlıyor. Savcılık dördüncü gününe gelinen sorgusunda İran’a sahte belgelerle ilgili yapılan gıda ihracatıyla ilgili Sarraf’a muhtelif sorular yönlendiriyor.

Sarraf, aynı davada sanık olan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’la aralarında yaptıkları yazışmalarla ilgili sözlerinin ne anlama geldiği soruluyor. Sarraf her soruyu kısa cevaplarla yanıtlıyor.

Duruşmanın yapıldığı 17 kattaki ana salon ve ek olarak 12’inci katta açılan salonlar tamamen dolu.

Sarraf, hakim Berman ve savcılığın çapraz sorgusunun ardından Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarının sorularını yanıtlayacak.

19:34 – Duruşmaya iki dakika ara verilirken, Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından ses itiraz geldi. Avukatlar, Zarrab’ın cezaevinde yaptığı konuşmaların kayıtlarını yayınlayıp, yalan söylemeye meyilli olduğunun bu kayıtlardan anlaşıldığını savunuyor.

19:31 – Zarrab, dinletilen ses kaydının Süleyman Aslan’a verilen rüşvetle ilgili olduğunu söyledi.

Happani: Ne kadar göndereceksin?

Zarrab: Bilmem ki, gıdaya falan ne kadar verdik ona bir bak. Toplamda ona göre bir hesap çıkarıp göndeririz.

Duruşmada söz alan Zarrab: Burada söylemeye çalıştığım şey, Süleyman Aslan bankanın en tepesinde ve bankayı yönetiyor… Bu iş için gereken tüm yetkiye sahip.

19:28 – Duruşmada Zarrab ve yardımcısı Abdullah Happani arasında geçen bir başka telefon konuşması tapesi yer aldı. Burada Halkbank’tan çekilip gönderilecek parayı konuşuyorlar. Savcı, Zarrab’a Türkçe telefon konuşmasının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu. “Evet sayın savcı, yansıtıyor” diyen Zarrab, Happani’yle Halkbank’tan gönderilen parayı konuştuklarını söyledi. Kayıt delillere eklenecek.

19:09: Atilla’nın belgelerin inandırıcı olması konusunda kendisini uyardığını söyleyen Zarrab “Yalnızca 14 ton taşıyabilen gemilere 25 ton sevkiyat yazma dedi” ifadesini kullandı.

19:01 – ABD’li gazeteci Katie Zavadski’nin aktarımına göre, Zarrab ilk kez Hakan Atilla’dan bu kadar çok bahsediyor.

18:51 – Zarrab, Süleyman Aslan’ın kendisini, Halkbank’taki işlemleri için Hakan Atilla’nın dediklerini dinlemeye yönlendirdiğini öne sürdü. Zarrab’ın anlatımına göre Aslan, “Hakan’ı dinle ve başka bir şey olursa konuşuruz” dedi.

18:50 – “Atilla’nın Volgum’u anlamadığını” iddia eden Zarrab “Hakan Atilla, Volgum’un altın ticaretinde kullanıldığını sanıyordu çünkü şirket başlangıçta bu amaçla kurulmuştu… Ancak daha sonra gıdaya dönmüştü” dedi.

18: 47 – Zarrab, alt kademedeki banka çalışanlarının, Dubai’den İran’a giden sahte buğday sevkıyatlarını fark edince, Hakan Atilla ile konuştuğunu söyledi. ABD’li gazateci Pete Brush’ın yorumuna göre, Zarrab’ın ifadesi, Atilla’nın “geri plandaki iş bitirici” olduğu iddiasını destekliyor.

18:42 – Zarrab iki evrakta hata yaptığını anlattı. Birincisinde, rakamı fazla yazdığı söyleyen Zarrab “İkinci hatayı buğday sevkıyatında yaptık” dedi. Menşe belgesine “Dubai” yazdık.

Savcı: Nasıl bir hata bu yani?

Zarrab: Dubai’da buğday yetiştirilmiyor.

18:38 – Zarrab: İran’a Türkiye’den gerçekten gıda gösteren bir şirketi rakip olarak görüyordum çünkü Halkbank’taki parayı azaltıyordu.

18:27 – Zarrab ifadesinde, Bunghi adlı bir nakliye şirketinden bahsetti. Zarrab “Şirket sizin rakibiniz miydi?” sorusuna “Hem evet, hem hayır” diyerek yanıt verdi. Zarrab bunu “Onlarla rakip değildik, çünkü onlar gerçekten gıda sevkıyatı yapıyordu ama biz yapmıyorduk. Rakiptik diyorum çünkü onlar da işlerinde Halkbank’tan gelen İran paralarını kullanıyordu. Yani benim Halkbank’tan alıp kullanabileceğim para tutarının azalmasına neden oluyorlardı” sözleriyle açıkladı.

18:26 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld’in iddiasına göre, Zarrab’a “(İran’a giden) Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk” ifadesinden sonra, “Neden almıyordunuz” sorusu yöneltildi. Sarraf ise buna karşılık “Çünkü fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk. Ortada herhangi bir ürün yoktu” dedi.

18:20 – Zarrab ile Aslan arasında gıda ticareti konusundaki diyalog takip ediliyor.

18.14: Duruşma, Zarrab ile Halkbank’ın eski genel müdürü Süleyman Aslan arasındaki bir telefon konuşmasının ele alınmasıyla başladı. Zarrab, söz konusu konuşmada hayali gıda ticaretini ele aldıklarını söylüyor. Aslan konuşmada, İran’dan gönderilen mebla ile gıda ticareti için gösterilen miktarın birbirini tutmadığını anlatıyor. Zarrab ise gerekirse ödemeleri 5’er milyon dolar olarak bölebileceğini söylüyor; Aslan bunun daha iyi olacağını belirtiyor.

18:11 – Zarrab, mahkeme salonuna girdi. Zarrab’ın koyu renk bir blazer ceket ve beyaz tişört giydiği aktarıldı. ABD’li gazeteci Klasfeld, Zarrab’ın doğrudan sorgusuna devam edileceğini söyledi.

17:56 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab’ın henüz mahkemeye getirilmediğini, bu konu hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadığını söyledi. Klasfeld, jüri üyelerinden birisinin duruşma salonuna geç kaldığını aktardı.

17:30 – Daily Beast’ten Katie Zavadski, Zarrab’ın 4’üncü gün için yerini alacağını ve Zarrab’ın ifadesinin çarşamba gününe kadar sürebileceğini iddia etti.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?