60.5 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemSeçer: Mersin ‘özel destek’ kapsamına alınmalı  

Seçer: Mersin ‘özel destek’ kapsamına alınmalı  

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem sonrasında kente gelişen komplikasyonları değerlendirmek ve bundan sonraki sürece dair atılması gereken adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere iş dünyası ve STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Başkan Seçer, katılımcılara, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin deprem sonrasında bölgede ve kentte gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“YA HABERLERİ YOK YA GÖRMEMEZLİKTEN GELİYORLAR”

Mersin’in nüfusunun deprem sonrasında yaklaşık olarak 350 bin kişi arttığına dikkat çeken Başkan Seçer, bu rakama kentteki su tüketimi oranlarında yaptıkları ölçümler ile ulaştıklarını hatırlattı. Şehirdeki su kullanımıyla ilgili tablo hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Seçer şöyle konuştu:

“Tespitler reel rakamlar üzerinden. Dolayısıyla bizim projeksiyonlarımızda bunlar önemli gösterge. Bunu niye detaylı anlatıyorum? Üzülerek şunu ifade edeyim; devletin birçok kurumunun şu anki Mersin gerçeğinden ya haberi yok ya görmemezlikten geliyor. Bunu çok net söylüyorum. Gidin başka bir kurumun yöneticisine söyleyin; ‘Mersin’de nüfus artışı ne?’ ‘Kardeşim, çok abartıyorlar’ derler.

50 bin der, 100 bin der, tablo budur. Bundan daha net bir gösterge olamaz. Valilik biliyorsunuz kaydı da kaldırdı ama kayıt aldığı dönemlerde dahi ben biliyorum 150 binin üzerinde kayıt alındı. Yani böyle bir tablo var. Şu anda kayıt alınmıyor. Bizim şu anda objektif ölçüm yapabileceğimiz tek enstrüman, su tüketimi. Onun için bunun dikkate alınmasını istiyorum.”

“MERSİNİMİZİN KAPISI AÇIK”

Son birkaç gündür özellikle sığınmacı girişlerinin çok alt düzeye düştüğünü aktaran Başkan Seçer, kendisine konuya dair gelen bir bilgi olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ancak bizim kendi vatandaşımızla ilgili sınırlamayı bir tarafa bırakın ben şunu açık yüreklilikle ifade edeyim; bu kentin nüfusunun artması hiçbirimizi korkutmasın. Bir felaket yaşamış nüfus var. Zaten kent gelişen bir kent. Biz öncelikle onları bağrımıza basalım. Onların gidecek başka yeri var ama Mersin kadar onlara avantaj sağlayacak yer sayısı Türkiye’de çok az. Akrabası var, mesafe yakın, iklim koşulları uygun.

Mersin’in potansiyeli iyi kullanılabilirse, altyapısı hazırlanırsa uygun. O insanların buraya gelmesinden, burayı düşünmesinden doğal bir şey olamaz. Bizim de onları kardeşçe kucaklamamızdan, bağrımıza basmamızdan, hukuki, idare olarak görevimizi bırakın, daha insani bir durum düşünemiyorum.

O nedenle o bölgedeki vatandaşlarımızın talep etmeleri durumunda her zaman Mersinimizin kapısının açık olduğunu buradan duyurmamız lazım, Deprem sonrasında Mersin’e gelen yaklaşık 350 bin kişiden ortalama 150-200 bin kişi kentte kalacak.”

“MERSİN YATIRIMDA ÖNCELİKLİ İL KAPSAMINA ALINMALI”

Mersin’deki nüfus artışına dikkat çeken Başkan Seçer, “Şimdi 200 bin kalıcı nüfus geldi buraya. Zaten 400 bin sığınmacı vardı. 50 bin daha geldiğini çok rahat söyleyebilirim. Bu daha fazla da olabilir. 200 bin yeni nüfus geldi. Bunlar en asgari rakamlar. Bu kentin nüfusu 2,5 milyon, 2,7 milyon arasına kadar ulaşabilir. Bizim yıllardır beklediğimiz yatırımlar, havaalanını ayrı tutuyorum. Nüfus ayrı da kalsa artsa da zaten bitmek üzere olan bir yatırım ama toplu taşıma artık çok daha önemli hale geliyor” ifadelerinde bulundu.

Kentin büyümesiyle birlikte yatırımların daha da önem kazandığına dikkat çeken Başkan Seçer, Mersin’in yatırımda öncelikli il kapsamına alınması gerektiğini belirterek, bu konuda şöyle dedi:

“Bizim istediğimiz belli. Altyapı yapacağız, yol yapacağız. Ben yapacağım, karayolları yapacak, öteki yapacak, DSİ yapacak. Kim yapacaksa yapacak. Özel bir statüyle burada yatırımda öncelikli il kapsamına alınacak. Bu kadar basit. Bana vereceği borcu İller Bankası artık verecek. Bana atılacak Metro imzası bir an önce atılacak. Bu kadar basit.”

“KENTİN İŞBİRLİĞİNE İHTİYACI VAR”

Kurumların belediyelerle işbirliği içinde olması gerektiğininin önemine de işaret eden Başkan Seçer, şöyle dedi:

“Kentin işbirliğine ihtiyacı var. Başta kamu kurumları. Hepimiz bu ülkeyi sorumluluğumuz çerçevesinde değerine değer katmaya, yönetmeye çalışıyoruz. Yerel yönetimler kamu kurumları içerisinde en organize kurumlardır.”

Gerçekleştirilen toplantının amacının Büyükşehir ile STK ve iş dünyasının işbirliğinin güçlenerek, eş güdümle devam etmesini sağlamak olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Hem deprem bölgesine katkımızı devam ettirelim hem bu nüfus yükünü nasıl çok derin bir krize dönüşmeden taşıyabileceğimizi burada konuşalım istedim. Yardımlaşma ve dayanışmayı arttıracak bir çalışma yaptık. Bir site kurduk. Bugün itibariyle devreye aldık. www.birizberaberiz.org isimli siteye girdiğimiz zaman yardım yapmak isteyenler, hangi kalemde yardım yapmak istiyorlarsa, gıda, malzeme yardımı, nakdi bağış ya da bebek bezi, ayakkabı, iç çamaşırı, gıda kolisi, eşofman vs. bunların tamamından vatandaşlarımızın katkı alması için alım yapabilirler.”

Başkan Seçer, yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar için de Alo 185 ve Teksin’in her zaman vatandaşların hizmetinde olduğunu belirtti.

İş dünyası STK’larının metruk binalara da deprem ölçüsü yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine Başkan Seçer, Büyükşehir olarak bu konuda hassasiyetini dile getirerek sorunlu binaların tespitlerini yaptıklarını aktardı.

Deprem riski taşıyan Kırmızı Lacivert iş hanını boşalttıklarına dikkat çeken Başkan Seçer,  vatandaşların da bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,386BeğenenlerBeğen
16,227TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et
7,710TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın