Seçim yasakları saat kaçta bitecek? Seçim sonuçları ne zaman belli olacak? Oy sayımı başlangıç saati…

Türkiye kader günlerinden birini daha yaşıyor vatandaşlar akın akın oy kullanmaya gidiyor. Ardından ise gözler seçim sonuçlarında olacak. Seçim sonuçları için heyecan dolu bekleyiş sürüyor. Peki seçim yasakları ne zaman bitecek? Oy sayımı saat kaçta başlayacak?

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

Maddeye göre, oy verme gününden önceki gün (30 Mart) saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK’nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 – 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK’nın vereceği onayla 21.00’den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABERNerede oy kullanacağım? Oy pusulası nasıl geçersiz sayılır?Nerede oy kullanacağım? Oy pusulası nasıl geçersiz sayılır?İLGİLİ HABER2019 yerel seçimlerinde oy pusulası nasıl olacak? Kaç oy pusulası var?2019 yerel seçimlerinde oy pusulası nasıl olacak? Kaç oy pusulası var?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?