‘Seçkin Hakem’ ödülü Türk doçente verildi

KOÇ Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür E. Müstecaplıoğlu, Amerikan Fizik Derneği’nin (American Physical Society) 2012 yılı için belirlediği ’Seçkin Hakemler’ arasında yer aldı.

Türkiye’den Koç Üniversitesi’nin yer aldığı bu listeye, her yıl 60 bin kadar aktif hakem arasından sadece 150 civarında bilim insanı seçilebiliyor. Doç. Dr. Özgür E. Müstecaplıoğlu, geçen Şubat ayında Amerikan Fizik Derneği tarafından hazırlanan, ’Seçkin Hakem Listesi’ne seçildi. 2008 yılından bu yana her yıl 150 bilim insanının seçilmesiyle gelişen listede, çoğunluğu ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, İspanya ve Fransa olmak üzere, 45 farklı ülkeden seçkin hakem yer alıyor.
Bu yıl 60 bin kadar aktif hakem arasından 149’u listeye dahil edildi. 20 yılı aşan hakemlik süreci özelliği aranan hakem listesi seçimlerinde Türk üniversiteleri arasında ilk kez Koç Üniversitesi ve öğretim üyesi Doç. Dr. Özgür E. Müstecaplıoğlu listede yer aldı.

Yalnızca bilimsel makale değerlendirmelerinde yüksek kalitede bilimsel eleştiri, yol göstericilik, vaktinde titiz raporlar sunabilme gibi ölçütlerle verilen ödül, yaşam boyu taşınan onursal bir ödül olarak biliniyor.

Müstecaplıoğlu kimdir?
Doç. Dr. Müstecaplıoğlu, 1971’de İstanbul’da doğdu. 1988 üniversiteye giriş sınavında Türkiye 9’uncusu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi’nde fizik dalında lisans (1993), yüksek lisans (1995) ve doktora (1999) derecelerini tamamladı. 1999’da TÜBİTAK Seçkin Doktora Öğrencisi Bursu ile Toronto Üniversitesi’nde çalışmalar yaptı. 1999-2002 yılları arasında Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalıştı. 2010’da ETH Zürih Enstitüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 2002’den bu yana Koç Üniversitesi’nde öğretim üyesi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?