Sigaraya vergi zammı kaçakçılığı patlattı

Sigara dumani
Sigaraya vergi zammı kaçakçılığı patlattı.

27 eyalette birden sigaraya uygulanan vergi oranlarında artış yapılması beraberinde bazı sorunlar getirmişe benziyor. 

Sigaraya vergi zammı kaçakçılığı patlattı

Zamlar ile gelirlerini arttıran eyaletler, diğer yandan ortaya çıkan kaçakçılar ve tehlikeli suç çeteleriyle mücadele etmek zorunda kalıyor.

USATODAY’in haberine göre 2007 yılından bu yana vergi oranlarında yapılan zamlar normalde silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla uğraşan tehlikeli grupların kârlarını arttırmak için sigara işine de girmelerine yol açtı.

Örneğin sigaraya düşük seviyede vergi koyulan Virginia’da bir paket sigara 4.50 dolar. Kaçakçılar buradan aldıkları bir paket sigarayı New York’ta 13 dolara satıyor. Bu da inanılmaz karlar elde edilmesine neden oluyor.

ABD’nin tahminlerine göre kaçakçılık federal ve eyalet hükümetlerine yılda 5 milyar dolardan fazla paraya mâl oluyor.

Süreçle ilgili somut veriler ise şöyle;

-Geçen yıl tütüne ilişkin olarak Alkol, Tütün, Silah ve Patlayıcılar Bürosu tarafından 357 olay araştırıldı. 10 yıl önce bu sayı bir elin parmaklarını geçmiyordu.

-2010 mali yılı içerisinde, Adalet Bakanlığı büronun talepleri doğrultusunda 71 yeni soruşturma süreci başlattı. Bu geçen yıla oranla %39’luk bir yükelişe tekabül ediyor.

-Devlet tarafından el koyulan para ve mülk değerinde de büyük artışlar kaydedildi. 2007 yılında 11 milyonluk malvarlığına el koyulurken, 2009’da bu rakam 31.5 milyon dolar oldu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?