Şike İddianamesinin Tam Metni

Şike iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Olgun Peker’in bir numaralı sanık olduğu dava 16. Ağır Ceza’da görülecek.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike iddialarına ilişkin 31’i tutuklu 93 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Şike İddianamesinin Tam Metni

İşte iddianameden kısa başlıklar

Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe maçlarında hakemlerin FB aleyhinde karar vermemesi icin TFF’ye baskı yaptığı tespit edilmiştir.

TFF Yetkililerinin Aziz Yıldırım’dan korktuğu ve bu yüzden gelen talepleri yerine getirdikleri tespit edilmiştir.

FUTBOLCULAR NEYLE SUÇLANIYOR?

Aziz Yıldırım’in TFF Başkanı Mahmut Özgener’e baskı yaptığı ve bu baskılara olumlu karşılık aldığı tespit edilmiştir.

Şike soruşturması, Almanya’da başlatılan bahis soruşturmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu’nun Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayeti üzerine başladı.

– İddianamede 26 ayrı futbolcunun menajerlik şirketi bulunduğu ifade ediliyor. 401 sayfalık iddianame iki bölümden oluşuyor.

– İddianamede Aziz Yıldırım’ın liderliğini yaptığı bir suç örgütünden bahsediliyor. Yıldıırm’ın, Fenerbahçe maçlarını yöneten hakemlerin sarı-lacivertli takım aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğundan bahsediliyor.

– Örgüte mensup bulunan kişilere onlara yaptırılan işler sonrası mükafatlar verildigi tespit edilmiştir.

– Kimi zaman tatile gönderilecek, kimi zaman lüks araçlarla örgüt üyesi ve aracı kişilerin ödüllendirildigi tespit edilmiştir.

– Teknik takip sonucu sanıkların şifreli konuştukları belirlendi.

– Örgütün istediklerini yapmayan kişiler için de Olgun Peker vasıtası ile korkutma eyleminde bulundugu tespit edilmiştir.

– Örgütün şike yapılması ile ilgili olarak “İnşaat yapmak” şifresini kullandığı tespit edilmiştir.

– Şike tarafından dağıtılan paranın örgüt lideri Aziz Yıldıırm tarafından tek elden dağıtıldığı iddia ediliyor.

– Galatasaray ve Bursaspor’un şampiyon olmasının kulüp içinde huzursuzluk yarattığı belirtiliyor. İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlu’nun Aziz Yıldırım’ın suç örgütünde etkin konumda olduğu, örgüt içerisinde tam bir hiyerarşik yapı olduğu belirtiliyor.

– Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu ve Sekip Mosturoğlu arasındaki ilişkinin başkan-yönetici ilişkisi olmadığı, örgüt ilişkisi olduğu ifade ediliyor. Aziz Yıldırım’ın Ekşioğlu ve Mosturoğlu aracılığıyla işlerini yürrüttüğü, bazen de Sedat Peker’in örgütüyle işbirliği içinde olduğu yazılıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?