Silah harcamalarında rekor

Küresel çapta askeri harcamalar 2010’da 1.6 trilyon dolarla rekor kırdı.

Stockholm Uluslar arası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), küresel askeri harcamaların reel bazda yüzde 1.3 arttığını açıkladı. Harcamalar, 2009’da ise ekonomik krizin patlak verdiği bir önceki yıla kıyasla yüzde 5.9 artmıştı. 

Kurumdan yapılan açıklamada, bölgeler arası farklar olmakla birlikte “Harcamalardaki düşüşler ya da azalmalar, 2008’de patlak veren küresel ekonomik ve finansal krize karşı geç kalınmış bir yanıttır” ifadesi kullanıldı.

ABD Çin’i 6’ya katladı

ABD’de Afganistan ve Irak’taki yüksek maliyetli operasyonlardan dolayı, askeri harcamalar yüzde 2.8 artışla, 698 milyar dolara yükseldi. ABD bu miktarla, İngiltere, Fransa ve Rusya’dan sonra en fazla askeri harcama yapan ikinci ülke olan Çin’in bütçesini altıya katladı. 2009’da, ABD’nin askeri harcaması yüzde 7.7 artmıştı. 

SIPRI Askeri Harcamalar Projesi Şefi Sam Perlo-Freeman, “ABD, 2001’den bu yana askeri harcamalarını yüzde 81 artırdı. Washington’ın 2010’daki harcamaları gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 4.8’ine denk geliyor. Bu da ekonominin Ortadoğu’daki operasyonlar dışında en büyük yükü olarak kabul edilebilir” dedi.

Avrupa daha az para harcadı

Avrupa’da hükümetler bütçe açıklarını azaltmaya çalıştığı, askeri harcamalar yüzde 2.8 azaltarak, 382 milyar dolara geriledi. 

Borç krizinin vurduğu Yunanistan başta olmak üzere Avrupa’nın güney kıyısında yer alan küçük ülkeler ve Orta ve Doğu Avrupa’daki devletlerde de büyük çaplı kesintiler görüldü. 

SIPRI, açıklamasında “Avrupa’da askeri harcamalardaki kesintilerin 2011’de ve daha sonraki yıllarda da devam etmesini bekliyoruz. Büyük ülkelerdeyse, kesintilerin küçük çaplı olacağını düşünüyoruz” dedi.

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?