Silikon Vadisi’nde İşe Köpek Getirmek Serbest

Silikon Vadisi şirketleri her zaman bilgisayar uzmanlarının peşinden koştu.

Ancak son zamanlarda bu yetenekli kişileri çekmek için şirketler arasındaki rekabet son 10 yılın zirvesine çıktı. Amerikalı teknoloji şirketleri eleman çekmek için maaş dışında yeni avantajlar ve teşvikler icat ediyor. Bedava yemek, servis ve şirket hisseleri artık standart olmuş durumda. Oyun üreticisi Zynga, yeni elemanlara bedava saç kesimi ve iPad sunuyor ve köpeklerini işe getirmelerine izin veriyor. Maaşlar konusunda da kıyasıya bir rekabet söz konusu.

Google, yeni mezun bilgisayar mühendislerine 90 ile 105 bin dolar arası yıllık maaş teklif ediyor. Bu rakam birkaç ay öncesine kıyasla yaklaşık 20 bin dolar daha yüksek. Maaş dışı teşvikler ise son derece ilginç. Küçük bir şirketin yöneticileri bir süre önce bir stajyeri ellerinden kaçırdıklarını söylüyor. En büyük yeni teknoloji şirketlerinden biri stajyeri arayıp yüzde 40 daha fazla şirket hissesi teklif etmiş. Ancak stajyere bu teklifin telefon görüşmesi bitene kadar geçerli olacağını söylemiş. Cep telefonlarını kredi kartı okuyucusuna çeviren bir hizmet sunan Square’in Başkanı Keith Rabois, “Ortamda acımasız bir rekabet var” diyor.

ABD’nin geri kalanı düşmek bilmeyen bir işsizlik oranıyla boğuşurken, kalifiye mühendis açığı son altı ayda iyice arttı. Yöneticilerle personel sorumlularına göre bunun arkasındaki neden şahsi veya risk sermayesi yatırımlarının artması.

California’daki Silikon Vadisi ile New York, Seattle ve Austin gibi diğer teknoloji merkezlerinde onlarca yeni şirket açılıyor. Ancak, bilgisayar profesyonelleri arasındaki işsizlik diğer birçok beyaz yakalıya kıyasla yüzde 5 gibi yüksek bir düzeyde. Sebebi ise şirketlerce aranan, içlerinde PHP, Ruby ve Python gibi programlama dillerinin de bulunduğu becerilere sahip mezunların sayısı son derece az. Zynga’nın baş teknoloji yöneticisi Cadir Lee, çoğu üniversitede bu programlama dillerinin hâlâ okutulmadığını söylüyor. Ancak kalifiye mühendislerde de psikolojik bir değişim görülüyor.

Bu mühendislerin çoğu bir sonraki Mark Zuckerberg olmak istiyor, onun için çalışmayı değil. Bunu kabullenen şirketler, mühendisleri ileride kendi şirketlerini kurmak istediklerine yardım etme sözü vererek işe alıyor. İnternette emlak komisyonculuğu yapan Seattle firması Redfin, çalışanlarıyla risk sermayecilerini buluşturuyor. Redfin’in Başkanı Glenn Kelman, “Bu, çalışanların şirkette kalmasına da ayrılmasına da yardım ediyor” diyor. Ayrıca araştırmalarını genişleten personel alımı sorumluları, üniversite diploması zorunlu olmadığı için keşif amacıyla bilgisayar kodlama yarışmaları ve partiler düzenliyor. Adayları etkileme arayışı, teknoloji şirketlerinin çok sayıda gösterişli parti verdiği Austin’deki South by Southwest festivalinde çok belirgindi.

Akıllı telefonlara yönelik cihaz üreten California ve Colorado merkezli SimpleGeo’nun Başkanı Jay Adelson, “Verilen mesaj, bu şirketlerin çalışmak için harika bir yer olduğu. Genç ve yenilikçi bir yazılımcı açısından bu mesaj önemli” diyor.

CLAIRE CAIN MILLER ve JEANA WORTHAM  / The NewYork Times

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?