SIM kavgasında işler karıştı

Nokia ve Apple arasındaki SIM kart kavgasında işler, giderek daha da karmaşık bir hal alıyor.

Giderek hafifleşen ve içerisindeki bileşenleri küçülen cep telefonları için geliştirilecek yeni ve daha küçük SIM kartı üzerindeki tartışmalar devam ediyor. Apple, Nokia ve birkaç üreticinin yeni “nano-SIM” için birtakım teklifleri bulunuyor.

Son gelişme ise Nokia’nın kritik patentleri tutma tehdidi oldu. Zira Nokia, Apple’ın teklifinin kabul edilmesi durumunda bazı patentlerini saklamayı planlıyor. Nokia, Apple’ın teklifinin gereken özelliklere sahip olmadığını düşünüyor. Bu gelişmeler üzerine karar, Haziran sonuna ertelendi.

Nano-SIM’in bugün akıllı ceplerde kullanılan micro-SIM’lerden üç kat daha küçük olması bekleniyor. Yeni biçimin sorumlusu ise European Telecommunications Standards Institute (ETSI) adındaki kuruluş.

Apple, telif hakkı gerektirmeyecek bir kart teklifini son zamanlarda ortaya çıkarmıştı. Nokia ise yüzde 23 daha küçük olduğunu iddia ettiği ve ETSI standartlarına daha çok uyduğunu söylediği bir kart teklif ediyor. Nokia’nın bu duruşu, Motorola Mobility ve RIM tarafından destekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?