Sıra geldi Windows 9’a

Artık Windows 8 hakkında pek çok şeyi biliyoruz… Peki ama Windows 9 nasıl olacak?

Metro arayüzünü tam anlamıyla hayatımıza sokacak olan Windows 8 ile bu sene tanışacağız. Peki birkaç sene sonra çıkacak olan bir sonraki Windows sürümü neler getirebilir? İşte Windows 9 için tahminlerimiz.

Tek işletim sistemi: Microsoft, Windows 8 ile birlikte tüm cihazlarda aynı işletim sistemini kullanma yönünde önemli bir adım atıyor. Windows 9 ise tabletlerde, cep telefonlarında, PC’lerde ve yeni Xbox’da kullanılabilir. Bu sayede uygulamalar daha hızlı yayınlanabilir. Windows 9’da daha baskın hale getirilecek bir Metro, daha karmaşık bir hal almak zorunda kalabilir.

Sadece ekran: Microsoft, mümkün olan tüm cihazları Windows 9 altında toplamaya çalışacaktır. Tabletiniz sadece bağımsız bir cihaz olmayacak, masaüstünüzdeki Windows 9 ile sanki PC’nizin monitörü gibi etkileşimde bulunacak. Veya Xbox denetim cihazınız, uzaktan kumandanız olacak.

Bulut: Windows 9’un bulut ile daha sıkı bir şekilde bütünleşeceği kesin. En azından dosya sistemine direkt olarak bağlı bir Microsoft SkyDrive entegrasyonu bekleyebiliriz. Bulut tabanlı depolamaya ulaşmak için ayrı bir uygulama çalıştırmak yerine ona direkt olarak erişebiliriz. Tabi ki bazı dosyalarımızı yerel olarak saklamaya devam edeceğiz, ancak varsayılan depolama alanı buluta taşınabilir. Microsoft, gelecek için tamamen bulut üzerinden çalışan bir işletim sistemini de düşünüp taşınıyor olabilir.

“Bir kere satın al, her yerde kullan” konsepti ile belki de Windows 9’u donanımsal olarak bulut üzerinden kullanacağız. Ancak internet bağlantısı olmadığında veya yeterli olmadığında bu yöntem ne kadar iyi çalışır, bu bir soru işareti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?