Siyaset ve dini ayırmalıyız

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Sırbistan’ın Politika gazetesine Amerika ziyareti öncesi Çankaya Köşkü’nde verdiği mülakatta din ve siyaset ilişkisine ilişkin çarpıcı yorumlarda bulundu.

Gül, “Dini liderlerin siyasi süreçlerde yer alması ile ilgili ne düşünüyorsunuz” sorusuna verdiği cevapta “Dini şahsiyetle siyasi şahsiyetin iki farklı kavram olduğunu düşünüyorum. Din adamının görevi, Allah’ın mesajlarını halka ileterek onların mutlu ve barış içinde yaşamalarını sağlamak, halkı bu yönde eğitmektir. Ama bir siyasetçi için durum farklıdır” yanıtını verdi. Dinle ilgilenen bir kişi siyasetle ilgilenmek istiyorsa önce dinî görevinden ayrılması gerektiğini savunan Abdullah Gül, “Siyaset ve dini birbirinden ayırmalıyız. Siyaset, din ile karıştırıldığı takdirde dine zarar verir” dedi. Türkiye’nin Balkanlar’daki rolü konusundaki soruya ise Cumhurbaşkanı Gül “Türkiye bir Balkan ülkesidir. Balkanlar ile derin tarihî bağlarımız var. Biz bunu bir zenginlik olarak görüyoruz. Benim Balkanlar’la ilgili öngörüm, NATO’ya üye olan, demokratik, özgür ve ekonomik anlamda daha da zengin bir bölge olacağıdır. Önemli enerji koridorları ile yol ağlarına sahip bir bölgeden bahsediyoruz” yanıtını verdi.

San Francisco hediyesi

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Chicago’daki NATO zirvesinin ardından özel uçakla geçtiği San Francisco’da ilk olarak Türk sivil toplum dernekleri temsilcilerini kabul etti.

Gül daha sonra Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu’nun Fairmont Hotel’de onuruna verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyonda San Francisco’nun Çin asıllı Belediye Başkanı Edwin M. Lee, kenti ziyaret eden ilk Türk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’e şehrin sembolik anahtarını hediye etti. ve en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret etmek isteğini söyledi. Anahtarı eşi Hayrünnisa Gül ile kabul eden Cumhurbaşkanı, Belediye Başkanı Lee’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Şehrin anahtarını sayın belediye başkanından aldım, artık istediğim zaman açıp girerim” şeklindeki esprisi ile salondakileri güldürdü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?