Siyaset’te Ahlak Kuralı Var mı?

Bizler yetiştirilirken büyüklerimizin üzerinde durduğu en önemli konu Ahlak kurallarıydı, yapılacak her türlü eylemin bir ahlakı var derlerdi. Nitekim Peygamber efendimizde bir Hadisinde “Hiçbir ana baba çocuğuna güzel ahlaktan daha güzel bir miras bırakamaz.” Buyuruyor. Bu sözler Siyaset için geçerlimi bilmem.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Genel seçimler öncesinde seçimlere bağımsız olarak girecek olan BDP’nin bazı adayları YSK’ca önce seçilemez dendi, çıkan olaylar neticesinde eksiklikler tamamlansın girebilir dendi. Çıkan olaylarda maddi zararlar bir tarafa bir genç öldü. Bu sorunlar siyaseten çözülemez miydi?

Ardından, Siyasi Liderlerimiz meydan turlarına çıktığı ilk günlerde kullanmış olduğu konuşma dilleri bu güne dek kullanılmayan ağızlar oldu. Ki bu konuşmalar gergin bir süreç geçiren seçmenleri hem daha fazla germeye hem de haber izleme anlayışını değiştirdi, kullanılan söylemler bize öğretilen ahlak anlayışına sığmıyor… Bu Siyasi Liderlerimiz acaba kendi aile çatısı altında bu dili kullanıyor mu? Merak ediyorum…

Bizleri yani Türkiye’yi yönetecek anlayış bu kurallar üzerinde gelişecekse atılacak adımlar her ne kadar büyük olsa da, bu adımlar ahlak kuralları içinde bir anlam ifade etmez. Asıl uygarlık ahlak temelleri sağlam atılmış nesiller yetiştirmekle olur.

Cumhuriyet tarihi boyunca birçok dengesizlik yaşayan ülkemiz her şeye rağmen kendisini yönetenlere sahip çıkması toplum anlayışının bir göstergesidir. Yoksa bu insanlar koyun misali değil, insanlarını bu misalde gören birçok anlayış son zamanlarda ne ile karşılaştıkları halen televizyonların ilk haberi olarak yayınlanıyor.

Siyasal arenada bazı vaatlerde bulunmak süregelen bir anlayış, yapılır veya yapılmaz bu bir sonraki seçimin öngörüsüdür.

Sonuç olarak uzun zamandır sakladığım resim Türkiye Siyaset anlayışının bir resmidir. Halk neye karar verirse sonuç odur. Size kalan saygı duymaktır, size kalan hoş bir sedayla anılmaktır.

Latif Çavdar  / Diyarbakır
alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?