53 F
Los Angeles
31 Mart 2023

Siyasi kasırga

ABD’de başkanlık seçimlerine bir hafta kala Sandy Kasırgası tüm planları altüst etti. Obama ve Romney, kasırganın vuracağı bölgelerdeki seçim gezilerini iptal ederken, bazı eyaletler erken oy verme işlemlerini durdurdu. Kasırga seçim sonuçlarına etki edebilir. İşte hesaplar.

ABD’de 6 Kasım başkanlık seçimlerinin en kritik eyaletlerinden biri Virginia. Ama ne Demokratların adayı Başkan Barack Obama ne de Cumhuriyetçi Mitt Romney burada miting yapabiliyor. Çünkü bugün ABD’nin doğu sahillerini vuran Sandy Kasırgası buna izin vermiyor.

2008’de Cumhuriyetçilerin seçimi kaybetmesinin nedenlerinden biri gösterilen Katrina Kasırgası örneği halen hafızalarda taze olduğundan, Obama önceki gün apar topar ülkenin afet yönetim merkezini (FEMA) ziyaret etti. Federal hükümetin hazırlıklı olduğunu vurgulayan Obama, fırtınanın erken oy verme işlemini etkilemeyeceğini savundu.

ABD’de Sandy hazırlığı

ERKEN OY VERME İPTAL

Ancak kasırga riski nedeniyle dün Maryland eyaleti ve Washington DC erken oy verme işlemlerini iptal etti. Geçen hafta birçok eyalette aynı anda başlayan uygulamanın Obama’nın avantajı olduğu düşünüldüğünden, kasırganın Romney’ye yarayacağı yorumları yapılıyor. Obama’nın başstratejisti David Axelrod, “Katılım arttıkça seçim başarımızın da artacağını düşünüyoruz, bu yüzden kasırga bizim için endişe kaynağı” dedi.

Federal hükümetin fırtınaya karşı etkili bir şekilde cevap vermesi halinde uzmanlara göre durum Obama’nın lehine de dönebilir.

Romney: Dua ediyoruz

Mitt Romney kasırgayla ilgili bir mesaj yayımladı. “Bu akşam, karım Ann ve ben, Sandy Kasırgası’nın etkileceği insanları düşünüp dua edeceğiz” diyerek herkese bahçelerindeki malzemeleri (seçim afişleri dahil) fırtınada evlere zarar vermemeleri için içeri taşımalarını istedi.

Bir aksilik olmazsa Obama daha şanslı

Tüm anketlerin ortalamasını alan, bulduğu formülle 2008 seçimlerini doğru tahmin eden Real Clear Politics’e göre Romney’e ulusal düzeyde destek yüzde 47.9, Obama ise yüzde 47’de. Ancak ulusal anketlerde geride olan Obama, seçimde belirleyeci olan, her iki adaya da kayabilecek sallanan eyaletlerde ise Romney’yi geçiyor. Bazı anketlerde başa baş gözükseler de, seçimin en kritik yeri Ohio’da yüzde 50 ile Romney’ye 4 puan fark atmış durumda.

2000’nin intikamı

Bu durumda, 2000 seçiminde ülke genelinde az oy aldığı halde, kazandığı eyaletlerdeki delegelerle seçimi önde bitiren Cumhuriyetçi George W. Bush’un Demokrat Partili rakibi Al Gore’a yaptığının aynısını şimdi Obama’nın Romney’ye yapma ihtimali var. Yani ülke genelinde Romney’nin gerisinde kalsa bile, en nihayetinde toplanıp başkanı belirleyecek olan delegeler için verilen ve bir eyalette önde çıkanın o eyaletteki tüm delegeleri kazanması üzerine kurulu yarışta, Obama kritik eyaletleri alarak yeniden başkan olabilir.

Gazete destekleri: Obama: 33-Romney: 27

Seçime bir hafta kala Amerikan gazeteleri de geleneksel olarak hangi adayı desteklediklerini büyük ölçüde açıkladılar. En son cumartesi günü New York Times Gazetesi, 2008’deki gibi desteğini Obama’ya verdiğini duyurdu. California Üniversitesi’nin verilerine göre şu ana kadar Obama’yı toplam tirajları 8.8 milyona ulaşan 33 gazete desteklediğini açıkladı. Bunlardan 32’si 2008’de de kendisine destek vermişti. Romney’ye ise toplam tirajları 4.9 milyon olan 27 gazete destek verdi. Ancak dikkat çekici olan, bu gazetelerden 9’u, 2008’de Obama’nın arkasında durmuştu, bu sefer saf değiştirdi.

1.6 milyon tirajı olan New York Times’ın önünde 2.1 milyon tirajıyla ülkenin en çok satan gazetesi Wall Street Journal ve onun hemen ardındaki 1.8 milyon tirajlı USA Today ise alışıldık biçimde yine hiçbir adaya destek vermedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,403BeğenenlerBeğen
16,218TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın