Siz hala Meetup’laştıramadıklarımızdan mısınız?

meetup-logo

Siz hala Meetup’laştıramadıklarımızdan mısınız? İtiraf ediyorum; yazımın başlığını lisede okurken gördüğüm bir ilandan esinlenerek yazdım  Mahmut Ekenel yazdı.

Siz hala Meetup’laştıramadıklarımızdan mısınız?

İtiraf ediyorum; yazımın başlığını lisede okurken gördüğüm bir ilandan esinlenerek yazdım. Liseli öğrencilere dünyanın dört bir yanından mektup arkadaşı bulan bir şirketin ilanıydı bu. Küçük bir ücret karşılığında sizi başka bir diyarda okuyan bir yaşıtınızla tanıştırır ve mektup arkadaşı olmanızı sağlardı. Mektubu yazmanız, postalamanız, cevap gelmesi birkaç ayı geçerdi. Ne güzel bir mutluluktu bambaşka bir dünyadan mektup almak, dünyanın diğer ucundaki arkadaşınızdan gelecek birkaç resmi dört gözle beklemek. İnternet’in olmadığı bir ortamda liseli bir öğrenci için hayat böyleydi işte.

Amerikanın haber radyosu olarak bilinen NPR’i dinlerken ilginç bir bilgi edindim geçenlerde. Telefonun yaygınlaşmaya başladığı yıllar olan 1900’lerin başında bir New York gazetesinde yayınlanmış baş sayfa makalesiyle ilgiliydi bu.  Telefonun yaygınlaşmasının  insanları nasıl anti-sosyal yapacağını ,  insanların artık birbirleri ile yüz yüze görüşmeyi keseceklerini, arkadaş bulmakta zorlanacaklarını anlatan ve nerdeyse telefonun icadından şikayetçi olan bir makaleydi. Güldüm geçtim. Çünkü bir telefon görüşmesi yapabilmek için saatlerce santralinin numarasını çevirdiğimiz günlerden cep telefonununda Türkiye’deki bir futbol karşılaşmasını canlı izleyebildiğimiz günlere gelmiştik.

Herhalde haklı olduğu yönler vardı. Ama bu bizim teknolojiyi nasıl kullandığımıza göre değişirdi; ya arkadaş bulmak için, ya da evden dışarı çıkmamak için. Los Angeles’a taşınmamdan sonraki ilk altı ay boyunca kumsalda yürürken etrafta voleybol oynayanlara imrenerek bakmış ve kendime uygun birkumsal voleybolu grubu nasıl bulurum diye düşünmüştüm defalarca. Şu anda üç tane kumsal voleybolu grubum var. Meetup internet sayfasının eline sağlık; maçlara yetişmeye fırsat bulamıyorum artık. Önemli tatilleri beraber kutladığım meetup gruplarım var. Futbol ve Ultimate Frisbee oynadığım meetup gruplarım var. Los Angeles’taki ilk aylarımda acaba burdaki Türklere nasıl ulaşabilirim, onlarla nasıl temasta kalabilirim diye defalarca düşünmüştüm. İmdadıma Facebook yetişmişti. Facebook’un eline sağlık; yüzlerce Türk arkadaşım oldu, onlarca Türk etkinliğinden de haberim. Bu yazıma bir kısmınız da büyük ihtimal benim facebook sayfama koyduğum link sayesinde ulaştınız.

Eğer 1900’lu yıllarda telefonun sosyal hayatı olumsuz etkileyeceğine inananlardan biri sızdıyseniz ve hala hayatta olup bu yazıyı okuyorsanız, eminim şimdi siz de benim gibi gülüp geçiyorsunuzdur; ya da problemin büyüyerek arttığına inanıyorsunuzdur. Eğer ikincisi ise, o zaman biraz kafanız rahatlasın ve yeni arkadaşlar edinin diye sizi kumsalda bizimle beraber voleybol oynamaya davet ediyorum. Bize nasıl ulaşacağınızı üçüncü paragrafta anlattım.

Mahmut Ekenel

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?