Soçi vak’asi?!

SOÇI’DE SOBELENMEK YA DA ANAVATAN PARTISI GENEL BASKANI ERKAN MUMCU’DAN BASBAKAN ERDOGAN’A “SOÇI” SORUSU?!
 
Soçi vak’asi?!
 
Anavatan Genel Baskani Erkan Mumcu, “bütçe görüsmeleri” sirasinda, TBMM kürsüsünden Basbakan Erdogan’a elifi elifine söyle sesleniyordu:
“Sayin Basbakan, milletin hak ve hukuken gözetilmesi mi sir, yoksa Soçi’de Putin ile konusulanlar mi sir?”
Ardindan da ekliyordu:
“Yoksul sofralarina 40 kamerayla gidiyorsunuz, Ofer ile görüsmenizi inkar ediyorsunuz?”
Nitekim…
Mumcu, uzunca bir süredir parti grubunda yaptigi konusmalarda da bu konuya yer veriyor.
Buldugu her firsatta, Basbakan Erdogan’a “Soçi’de Putin ile ne konustunuz, neyi bölüstünüz?” diye soruyor.
Mumcu’nun bu sözlerinin devami ise muamma!
Çünkü içerige dair ser veriyor, sir vermiyor!
Oysa ki!..
Uzunca bir süredir “sanal ortam”da, bu görüsmenin içerigine dair bir metin dolasmakta!
Diplomasi kulislerinde yaptigi kisa bir ufuk turu sonrasinda gördüm ki, G-7’lerin tamami bu görüsmenin içerigine sahip!
Yani…
Mumcu’nun bahsettigi anlamda, Türk halki hariç, herkes konudan haberdar.
“Sir kapsami”nda olan hiçbir sey kalmamis!
Bilmesi gereken herkes “Soçi vak’asi”ndan” haberdar!
O diyaloglari dikkatle okudugunuzda, Mumcu’nun Meclis kürsüsünden yaptigi “Soçi vurgusu”nun, ne anlama daha net anliyorsunuz!
Eger, Soçi’de Erdogan ve Putin arasinda geçtigi iddia edilen bu diyaloglar dogru ise Basbakan Erdogan, hiç vakit kaybetmeden istifa etmelidir!
Devlet ciddiyeti bunu gerektirir.
Simdi, eski AKP’li Bakan Erkan Mumcu’nun “Milletin hak ve hukuken gözetilmesi mi sir, yoksa Soçi’de Putin ile konusulanlar mi sir?” diye Basbakan Erdogan’a yönelttigi Soçi görüsmesinin üzerindeki sir perdesini araliyorum.
Beyaz Saray’da “Net: 7 Dakika” süren görüsmenin ardindan, Putin ile Erdogan arasinda geçtigi iddia edilen “ Soçi görüsmesi”nin diyaloglarini aynen yansitiyorum:
 
SIRADA TÜRKIYE VAR
 
PUTIN: Sn. Basbakan; çok önemli bir dönemde bu toplantiyi gerçeklestiriyoruz. Davetime “evet” dediginiz için tesekkür ederim. Gri geçen ABD ziyareti sonrasinda Rusya’yi, Türkiye’yi ve bölgemizi rahatlatacak ciddi kararlar alabilecegimizi ümit ediyorum.
RTE: Sn. Putin, Rusya’dan hep sicak dostluk ve elimizi güçlendirecek yardim gördük. Bu konudaki sükranlarimizi arz etmek bir borç. Çok önemli bir süreçle karsi karsiyayiz; haklisiniz. ABD ziyareti biraz daha önümüzü netlestirdi.
PUTIN: ABD’nin bölgemizle dünyayla ilgili stratejilerini biliyorsunuz. Bu stratejiler Türkiye’de TSK, Disisleri Bakanligi ve diger siyasal merkezlerce tepki ile karsilaniyor. Sn. Basbakan sizin de ABD politikalarina karsi reaksiyon içersinde oldugunuzu biliyoruz. Bu konuda her iki ülkenin derinlikli görüsmeler yapmasi çikarlarimiza olacak. Irak’taki ABD politikalari orta ve uzun vadede Iran, Suriye ve Türkiye’nin toprak bütünlügünü bozacak. Bu tür askeri ve politik sonuçlar Avrasya cografyasini yeni bir savas alani haline dönüstürecektir. Biz bugün basta Kafkaslar; Irak; Iran, Mavi Akim, Kibris, Türki Cumhuriyetler, ABD, NATO, terör, AB ve Çin gibi konular üzerinde ortak bir strateji gelistirebilir miyiz, bir cephe olusturabilir miyiz arayisi içinde olacagiz.
RTE: Sn. Putin; Türkiye hem bir yol ayiriminda; hem de degil. Bölgesel gelismeler ABD’nin politikalari, AB’nin istekleri ülkemizin içindeki devletsel, etnik (Türk milliyetçiligini kastediyor) ve dini odaklar; bagimsiz, akilci bir politika takip etmemizi engelliyorlar. Hem çok zor durumdayiz, hem de iyi isbirligi ve stratejik imkanlara sahibiz. Böyle bir durum bazen açmaz  olabiliyor. Biz de siyasi bir açmazla karsi karsiyayiz. Bu ortak gündem üzerinde çok çalismamiz gerekecek. Ama hiç bir zaman ABD faktörünün olusturdugu presi asarak rahat hareket edemeyecegiz.
PUTIN: Siyasal nezaketsizlik olarak algilamayin ama siz ve hükümetiniz; ABD ile ayni terminolojiyi kullaniyorsunuz. Fakat ABD; AK Parti iktidarindan biliyoruz ki sikayetçi. Ayrica Türkiye’nin içinde ABD ile iliskilerinizden dolayi çok elestiriliyorsunuz. ABD Avrasya’da zayiftir. Bu sebeple Irak’i isgal etti. Bu sebeple Afganistan’da. Sirada Türkiye, Pakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kirgizistan var. Buralardaki yönetimlerin kendine sadik olmasini, askeri operasyonlarina karsi çikmamasini ve askeri varligina üs saglamasini isteyecek. Gürcistan ve Ukrayna hamlelerine yenilerini ekleyecek. Ama biliniz ki, ABD gerçekten çok güçlü degil. Bu gerçegi görürseniz gelecek yillarda ülkelerimizin birlikteliginden büyük güç elde edebiliriz. Böyle bir düsünceye açik olup olmadiginizi çok merak ediyorum. Sayet bu düsünceye açiksaniz bu günkü görüsme tarihi bir toplantinin adi olacaktir.
RTE: ABD ile benim ve ülkemin ciddi sorunlari oldugu, politikalarimizin uyusmadigi, çikarlarimizin çatistigi dogru. Ama Türkiye-ABD iliskileri çok eski ve bu iliskilerin tarihine nüfuz edemedik. Çok degisik yerlesimleri var; TSK’nin ve Devlet sistemimizin içinde. Bagimsiz hareket etme imkanim neredeyse yok. ABD beni sahsen istemez ise yapabilecegim çok fazla bir sey yok.
PUTIN: Yahudi lobisi ve yönetimdeki neo-con’ larla iliskilerinizin iyi oldugunu biliyoruz. Bu iliskiler pozisyonunuzu koruyacak kadar derin degil mi?.
RTE: ABD’nin veya “neo-con”larin baktigi bunlar degil. Devlet ve ordu; “biz bu basbakanla çalismak istemiyoruz” derse, bir sansim oldugunu ve olacagina inanmiyorum. Aslinda bu noktada kara bir alan var. ABD’nin partime destegini inkar etmemin bir anlami yok ama bunun bir garanti de saglamadigini görmek gerekiyor. Partimin içinden bana alternatif arayabiliyorlar. Aslinda bireysel olarak kendi politik gelecegim ve partimin devamindan hem siz hem de ben süphe içindeysek, görüsecegimiz her sey dis politika sohbetine dönebilir. AB konusu mesela; orada AB bize yanlis yapti. Kamuoyuna karsi yalan söylüyoruz. Kibris’ta taviz verdik. Kürtlerle ilgili konularda  ABD ve Ordu ile çatisiyoruz.
 
GÜL, BASBAKAN OLABILIR
 
PUTIN: Sn. Erdogan; tüm sorunlarinizi biliyoruz. Burada ortak hareket etmek mümkün. Rusya size çok büyük destekler saglayabilir. ABD ile yavas yavas arayi açarken, Rusya ( ve belki Iran, Çin; Almanya ) ile de baska bir süreci realize etmenin yollarini bulur ve bir cephe olusturabiliriz. Türkiye’nin jeopolitik durumu, Rusya’nin enerji ve savunma sanayindeki teknolojik imkanlari, Iran ve Türk Cumhuriyetlerinin petrol ve dogal gaz kaynaklari ABD’yi durduracak cepheyi olusturmamizi saglayabilir.
RTE: Bunu bizim Disisleri ile müzakere etmek gerekir. Partimde Abdullah Gül’le konusmam sart. Ordu bu ise nasil bakar; ABD bu çabayi ne kadar kisa zamanda önler bilmiyorum.
PUTIN: Biz zaten geçmiste ordu ile bir temas sagladik. Ordu’nuz  ABD’nin Türkiye ve Avrasya stratejisinden çok rahatsiz. ABD, Avrasya’ya askeri anlamda da yerlesmek istiyor. Ama ABD için artik süreç tersine dönüyor. Güçlü degil. 2015’ten itibaren Birinci Dünya Savasi öncesi nasil bir ABD varsa öyle bir ABD ile karsi karsiya kalacagiz. Bu konuyu ordu ile götürmek lazim. Mesela Kara Kuvvetleri Komutani ABD’ye çok muhalif. Avrasya’daki birlik tezlerine sicak. Abdullah Gül, Ingilizler ve ABD ile iyi iliskilere sahip. Sizin de ifade ettiginiz gibi sizden sonra parti içi bir darbe ile o genel baskan ve basbakan olabilir. Eger çok özel konulara girdimse beni bagislayin ama burada güçlü bir lider olarak inisiyatif alip konuyu Türkiye’nin bekasina getirip herkesi ikna edebilirsiniz.
RTE: Sn. Putin; bahsettiginiz her husus çok ciddi.
PUTIN: Bu bir Yalta Toplantisi islevi görebilir. Çok jeopolitik bir konu. Fakat askerleri ikna etmedeki basarinizi biliyoruz. Komuta kademelerine hakimiyetinizi ve bu hakimiyeti korumaktaki ustaliginizi izledik.
RTE: Medya, ordu, is dünyasi bize tabi imis gibi görünüyor. Ama açikçasi ordunun nasil davranacagi kestirilemez. Ben mevcut komuta kadememizin de her seye hakim olduguna inanmiyorum.
PUTIN: Sn. Erdogan; güçlü ve zayif yönlerinizi biliyoruz. ABD’nin Rusya kadar bilgiye sahip olmadigini söyleyebilirim.
RTE: Tam olarak ne demek istiyorsunuz.
PUTIN: Eger ABD’yi de tatmin etmeyen politikalariniz devam edecek olursa; iktidariniz -bizim tespitimize göre- çok uzun sürmeyecek. Ayrica ekonominizin kirilganligi devam ediyor. Bu ise IMF’nin ve Dünya Bankasi’nin yani dolayli olarak ABD’nin sisteminizi içeriden ele geçirmesi anlamina geliyor. Eger yakinlarda bir ekonomik kriz çikarsa ki Eylül ve Ekim aylarinda  ( isteseniz de önleyemeyeceginiz ) bir kriz çikabilir. Bu sizin ve tüm bakanlarinizin bir yargi sürecine –yüce divan dediginiz süreç- girmesi anlamina gelecektir. Duyumlarimiz bu yönde.
RTE: Ayni endise bende fazlasiyla var. Hatta bazi pasalar bize destek verdi diye de Divan-i Harbe gidebilir degerlendirmeleri son zamanlarda artarak yayiliyor.
PUTIN: IMF’nin, Dünya Bankasi’nin, ABD’nin ve onlarin arkasindaki güçlerin taktigini biliyorsunuz. Kredi derecelendirme kuruluslari, uluslararasi finans çevreleri, medya ve danismanlik kuruluslari sicak para ve kredi notunuz ile oynasalar aniden krize giriyorsunuz. Biz’de, Arjantin’de, Uzak Dogu’da ve Türkiye’de böyle yaptilar; biliyorsunuz. Yani siz onlar için degismez bir oyuncu degilsiniz.
RTE: Haklisiniz. Oyunu böyle oynuyorlar. Ama simdi Rusya’nin bu kuvvete karsi koyabilecegini mi söylüyorsunuz.
 
ÇIN & RUSYA YAKINLASMASI
 
PUTIN: Su anda çok güçlüyüz. ABD’nin zayif yönlerini biliyoruz. Çok büyük bir avantajla karsi karsiyayiz. Bunu degerlendirmek gerek.
RTE: Sn. Putin; beni heyecanlandiriyorsunuz. Ama bu konulari benim; ekibimle enine boyuna tartismam gerek. Siz gerçekten çok hazirliklisiniz.
PUTIN: Sn. Erdogan; siz de öyle. Çin ve Rusya yakinlasmasini izliyorsunuz. Bu yakinlasmayi katkida bulunacak ülkeler var. ABD’nin Türkiye’ye, Irak’a, Suriye’ye, Misir’a, Körfez Ülkeleri’ne, Pakistan’a, Gürcistan’a, Azerbaycan’a  yerlesme ve Japonya ve Almanya’yi bir araya getirmeme stratejisi iflas ederse cografyamizin, petrol, dogalgaz ve diger yeralti ve üstü varliklari ile yeni ABD olmamasi imkansiz. Çin’i, son zamanlardaki  Moskova ve St. Petersburg’u gördünüz; biliyorsunuz. Hepimiz hem tehdit altinda hem de yeni bir dönemin kapisindayiz.
RTE: Kibris konusunda çok zor durumdayiz. Devletin bazi birimleri ve ordu bizi zorluyor. Kibris’in taninmasi yönünde agirliginiz olan ülkeler üzerinde bir baski olustursaniz…
PUTIN: Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’nin varligini sürdürmesi Türkiye’nin varligini sürdürmesi demektir. Sn. Erdogan, Kibris konusunda çok yanlis davrandiniz. Kaybetmek üzeresiniz. Bizim saglayacagimiz destek kayiplari telafi edemez. Bizim kaynaklarimiz; devletinizin bu konuyu vatana ihanet çerçevesinde degerlendirdigini, ama AB ve ABD baskisindan hükümetinize ve sahsiniza yönelik hukuki girisimlerde simdilik bulunmadigini söylüyor. Sizin yerinize olsam AB ve Kibris konusunda yavas davranirdim. Ama yine de ABD’ye karsi bir cephe olusturmak adina Türkiye ile Kibis konusunda ayni çizgide durabiliriz.
RTE: Bu adiminizi karsiliksiz birakmayiz.
PUTIN : Konustugumuz hususlarda çalisma gruplari olusturmaliyiz.
RTE: Dedigim gibi bu konuda resmi ortamda genis bir alan yok. Önce gayri resmi olarak bu konularda çalismak; sonra da bunu Disisleri’nin, Ordu’nun ve Hükümet’in önüne getirmek uygun olur.
PUTIN: Ordu’da Kara Kuvvetleri’nden bize sicak yaklasim oldugunu söylemistim. Hüseyin Kivrikoglu dönemindeki egilim devam etse; siz de is dünyasindaki baglantilariniz arciligi ile bazi pasalari etkileseniz isimiz kolaylasir.
RTE: Sn. Putin, bu girisim mayinlar üzerinde yürümek gibi.
PUTIN: Bazi riskler alinabilirse hem ülkelerimiz hem de bizler tarih için olumlu malzemeler hazirlamis oluruz. Bilmelisiniz ki yeni dönem hem Türkiye için hem Rusya için dogru stratejiler izlenir ve uygun ittifaklar kurulursa büyük firsatlar vadediyor. Aksi takdirde de bölgemizdeki tüm devletler petrol ve enerji kaynaklarindan kaynaklanan tehditler yasayacak. Bu baglamda mesela Irak konusunda ortak politika izlememiz lazim. Irak bölünürse bu tüm cografyayi etkiler. Ayrica Irak’in ABD’nin tam kontrolünden kurtulmasi gerekir.
RTE: Irak giderek tüm ülkelerin kontrolünden çikiyor. Bu hizla devam ederse petrol girdabi küresel aktörleri oradaki rekabete çeker ve bölge savas alanina döner. Bu konuda özellikle PKK terörü Türkiye’yi çok rahatsiz ediyor.
PUTIN: Israil’in Gazze’den çekilme planini nasil karsiliyorsunuz?
RTE: Çok olumlu!
PUTIN: Israil’in bu hamlesinin küresel kaosu tetikleyici ve terörün ivmesini artirici bir boyutu olacagini düsünüyoruz. Isgal ve insani boyutu dikkate alarak düsünüldügünde Israil bizim de destekledigimiz olumlu bir karar aldi. Ama bu kararin sonuçlarinin ABD’nin Avrasya politikasina hizmet edecegini görmek de bir gereklilik. Filistinlilerin elde ettigi sonuç sevindirici ama ABD bölgemizdeki çok etnikli ülkeleri bu sonuçtan sonra terör olgusu ile bölünmeye ya da kendi kurguladigi Irak türü federal yapilara dönüstürmek için hizlandirilmis bir ugras içinde olacaktir. ABD küçük devletler çagi baslatmak istiyor. Sehir devletleri çagi da denebilir buna. Bir sürü ABD’ye bagimli ülke.
 
RTE: ULUS DEVLETE KARSIYIM!
 
RTE: Çok tehlikeli bir is olur bu. Kimse buna hazir degil.
PUTIN: Sn. Erdogan; bu nedenle terörle ilgili konularda daha çok isbirligi yapmaliyiz. Türkiye Kafkaslar’daki bir çok muhtar devletin topluluklari ile akraba. Rusya’nin içinde müslüman nüfus önemli oranlara ulasmis durumda. Türk ve Müslüman muhtar cumhuriyetler var. Simdilik bir çogunda ayrilma istegi ve terör yok. Ama önümüzdeki dönemde olabilir. Bu konuda isbirligi içinde olmak çok önemli.
RTE: Bu konuyu partimde ve hükümette konusmak zorundayim. Ben bireysel olarak ulus-devlet kavramina karsiyim. Ama Islami bir yaklasim sorunlari çözebilir.
PUTIN: Sn. Erdogan; bu sözünüzü teröre destek olarak almak mümkün. Bu konuda bireysel görüsler degil barisa, rasyoneliteye ve birlikte yasam kültürüne hizmet etmeye ihtiyaç var. Aksi takdirde küçük devletçikleri savunmasiz olmalarindan dolayi sömürüye açik hale getirmis olursunuz. Sn. Erdogan çok korktugunuz komünizm vahsi kapitalizmin tatbikinden dogdu.
RTE: Yanlis anlasiliyorum. Biz parti ve hükümet programinda üniter devlet ve millet yapisina vurgu yaptik.
PUTIN: Sn. Erdogan her ikimizde sark kurnazligini biliriz. Biz, partinizde ve hükümette “ümmetçiligin” hakim ideoloji oldugunu biliyoruz.
RTE: Sn. Putin; teröre, etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçilige karsi oldugumuzu söylüyoruz.
PUTIN: Uygulama sözünüzü destekliyor mu? Bu konuda Türkiye’de süpheler hayli yüksek.
RTE: Bu konuda farkli düsünüyoruz Sn. Putin!
PUTIN: Sn. Erdogan; bu görüsme daha önce söyledigim gibi Yalta toplantisi kadar önemli olabilir. Çok kritik bir süreç basliyor; dünya için, Rusya için, Türkiye için. Bu sürecin SSCB’nin yikilmasindan daha önemli oldugu söylenebilir. Dogru yerde, dogru devletler, dogru ittifaklar yapabilirlerse dünya yeni kan ve gözyasi trajedileri ile karsilasmaz.
RTE: Bunu ben de arzu ediyorum.
PUTIN: Mavi Akim; yani ülkelerin birbirine artan bagimliligi, Türkiye’nin enerji yollarinin kesistigi ve enerji üssü olma stratejisi ile örtüstürülürse önümüzde iyi ufuklar var demektir. Mavi Akim projesinin askeri, siyasi, ekonomik, jeopolitik, kültürel ve dini derinliklerinin olusturulmasi gerekir.
RTE: Sn. Putin; ben bu konuda daha önce söyledigim gibi sizin kadar hazirlikli degilim. Mavi Akim konusunda Rusya ve Türk sirketleri arasindaki anlasmalarin iç piyasadaki fiyatlara tesiri bizim öncelikli konumuz oldu. Türkiye’nin zarara ugratildigina inaniyorduk.
PUTIN: Olayin sirketler boyutunu birakalim; global politika ve global enerji egilimlerine bakalim. Türkiye’deki enerji fiyatlari mikro bir husus ve seçimlerle ilgili bir konudur. Mavi Akim’in arka planina; yani ücretlendirme stratejilerine hükümet ve parti olarak son dönemde vakif oldunuz. Bireysel ve devletsel anlamdaki imkanlar umarim sizi hayli sarsmistir.
RTE: Gerçekten  çok büyük avantajlar var.
 
ABD’YI SATMAYA HAZIRIM?!
 
PUTIN: Simdi bu hususu devletler bazinda düsünmek gerekiyor. Siz buna hazirlanirsaniz daha farkli isbirlikleri gelisecektir. Rusya Türkiye ile iliskilerinin boyutunu farklilastirmak istemektedir. Bunu sizinle yapabilmeyi ümit ediyoruz.
RTE: Buradaki bu kapsamli konulari görüsmek için ben de çok hazirlikli olsaydim enteresan bir tablo olusabilirdi. Sn. Putin genelde ayni düsünüyoruz. ABD konusunda benim bireysel ve Türkiye’nin devletsel endiseleri var.
PUTIN : ABD’nin sizi gözden çikardigi söyleniyor. Buna ne kadar inandiginizi bilmek bizim için önemli.
RTE: Sn. Putin; siz de iyi bilirsiniz ki, bu konu sadece benim kontrolümde degil. ABD’nin mevcut meclis tablosu karsisinda yapabilecegi çok fazla bir sey yok. Gözden çikarsa bile AK Parti’nin alternatifi olusmadi. Bu partimin elini güçlendiriyor, ama partinin akibeti hakkinda bir sey söylemek zor. Türkiye’de her an her sey olabilir.
PUTIN: Meyve ihracatinda yasadiginiz Akdeniz Sinegi sorunu konusunda ne düsünüyorsunuz? Bizim izlenimimiz bir ihracat sorunu olmasinin hükümeti fazla rahatsiz etmedigi yönünde.
RTE: Olayin üretici boyutunda yasananlar hükümeti rahatsiz ediyor. Ancak tüketicinin düsük fiyatla ürün almasi da yine hükümetin ve AK Parti’nin basari hanesine kaydediliyor. Sayica az üreticilerin sikayetini sayica çok tüketicilerin memnuniyeti bastiriyor.
PUTIN: Ilginç bir politik paradoks.
RTE: Evet.
PUTIN: Ama bu tür paradokslarin kullanim süresi çok kisa, sonuçlari ise tahrip edici olabiliyor. Rusya’ da biz bunu çok yasadik. Özellikle komünizm döneminde…
RTE: Sn. Putin; ABD’ye karsi bir alternatif üretimi konusunda bizim parti olarak ideolojik bir azim ve arastirmamiz her zaman oldu; olacak da. Ben hem bireysel olarak, hem ideolojik olarak, hem de ülke olarak bu arayisa sicak yaklasiyorum.
PUTIN: Ülkenizde yasayan insanlarin bilinçaltlarinda tarihten gelen bir Rus ve Komünizm korkusu oldugunu biliyorum. Bu konuyu yenmek ilk isimiz olmali.
RTE: Bu konuda Rusya’ya daha çok is düstügünü söylemek gerekiyor.
PUTIN: Zihinsel aliskanliklarimiz bu konuda bir baska engel. Bu engelleri asabilirsek Rus-Türk iliskilerinde bir devrim yasanacaktir demektir. Sn. Erdogan bu iliskilerdeki bireysel firsatlari da daima göz önünde bulundurmamizi özellikle istiyorum. Fakat ABD ile bireysel ve partisel iliskileriniz bizim için hala bir soru isareti olmaya devam edecek. Bu soru isaretlerini sonlandirmak size düsüyor.
RTE: ABD konusunda bir zihin karisikligimiz var. ABD’ye güvenilmeyecegini biliyorum. Ama bir isbirligi dogdu, devletlere ragmen. Simdi de devletlere ragmen bozulan bir isbirligimiz var. Dün Ilimli Islam’i destekleyenler simdi mesafeli davraniyorlar. Sanki ABD-Türkiye iliskilerine geleneksel renk hakim oluyor gibi. Bu süreç böyle devam ederse Ak Parti oyunun disinda kalir. Açikçasi ben de ABD’nin su anda AK Parti ve sahsim hakkinda iyi düsünmedigini biliyorum. Bu düsünce isimizi kolaylastiracak Sn.Putin.
PUTIN: Birçok konuda net olmadiginizi görüyorum; Sn. Erdogan…
RTE: Bu konuda haklisiniz.
PUTIN: Türkiye hizli bir özellestirme sürecine giriyor. Önemli özellestirmeler yapacaksiniz. Tüpras ve Erdemir özellikle ilgilendigimiz özellestirmeler. Erdemir üzerinde çok duruyoruz. Bu konuda isbirligi yapabiliriz. Rus sirketleri ilgi duyuyor. Onlarin önemli isimlerini sizinle tanistirmak istiyorum; uygun görürseniz.
RTE: Memnuniyetle. Özellestirmede iyi rakamlar yakalamak istiyoruz.
 
“TAMAMEN DUYGUSAL” TEKLIF
 
PUTIN: Çok özel anlasmalar üretilebilir. Mavi Akim’da oldugu gibi özel avantajlar saglanabilir!
RTE: Anliyorum; bunlari degerlendirmek isterim! Bu konuda hükümetteki ve is dünyasindaki bazi arkadaslarimizla daha genis kapsamli görüsmeler yapilabilir. Öngörüsmeleri yapan bir ekipten bahsedildi. Bu konuda Maliye Bakani öncülügünde bir program olusturulmustu. Rus sermayesini Türkiye’ye çekelim diye. Fethullah Hoca ekibi, eski Mavi Akim ekibinden isimler, bazi eski politikacilar bize degisik tekliflerle geldiler.
PUTIN: Bunlarin hepsini degerlendirmek bugün mümkün. Ayrica GSM sirketi Türkcell’e bir Rus firmasi ortak olmak istiyor. Ekonomi bürokrasisinin engel çikarmamasi bizi sevindirecek. Rus sermayesinin Türkiye’ye girmesi için iyi bir yol Türkcell.
RTE: Türkcell konusunda bürokrasinin ve devletin güven sorunu olustu. Ayrica bir bakanimizla görüsülerek; konuyu gündeme getirdiler. Rus firmalari yanlis isimler üzerinden Türkiye’ye girmek istiyorlar.
PUTIN: Sicak yaklasimlarla is yaparsiniz. Ben bu konuda adi geçen Bakan’in (Kürsat Tüzmen) yaklasimlarinin olumlu oldugunu duydum. Bazi özellestirme operasyonlarinda size yakin isimlerin Araplar ve Yahudilerle birlikte hareket etme arayislari içinde oldugunu gördük. Türkcell konusu önemli. Partner degistirmek gerekiyorsa bu yapilabilir.
RTE: Isler bu yaklasimla kolaylasir.
PUTIN: Daha yakin iliskiler gelistirmek gerekiyor. ABD’yi, IMF’yi tolere etme girisimlerinizde Rus sermayesi ve etkileyebilecegimiz diger sermaye gruplarini gözönünde bulundurmaniz elinizi kuvvetlendirecek. Rusya’da büyük isler yapan gruplar var. Onlarla iliskilerinizin son dönem sorunlu olmaya basladigini görüyoruz.
RTE: Bir çogu siyasal devamliligimiz olmadigini düsünüyor.
PUTIN: Biz sizi ve hükümetinizi total olarak destekleyebiliriz. Bu tüm sikintilari giderir. Iliskilerimizi incelerseniz Türkiye’ye zor zamanlarinda hep yardimci olduk.
RTE: Sn. Putin bundan eminim. Ben bireysel olarak Rusya ile iliskilerin ABD ile iliskilerden daha iyi gidecegine eminim. Bu konudaki tüm firsatlari degerlendirecegim.
PUTIN: Bireysel olarak ne yapacaginiz konusundaki zihin karisikliginiz bizi endiselendiriyor. Zayif bir profil veriyorsunuz. ABD’yi tümüyle silip atamazsiniz. Ama bir çok yöntem kullanilabilir uluslararasi iliskilerde. Bazi yöntemler de birlikte bulunabilir.
RTE: Tabii ki; Sn. Putin. Bir günde bu kadar önemli konulari ele almamiz zor. Bugün ABD’ye ekonomik ve siyasi bir alternatif olusturma konusunda bir mutabakat olusturalim. Bunun yaninda Irak ve Kibris’ta birlikte hareket edelim. Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, Ermenistan kaynakli sorunlarda biraz daha çalisalim. Bu birden köklü degisimler yapabilecegimiz bir husus degil. Bu konuda bizi anlayisla karsilayin. Zamana ve detay çalismaya ihtiyacimiz var.
PUTIN: Haklisiniz. Peki bugün bizim Alfa Sirketinin Türkcell’le ortakligi ve Erdemir’in özellestirilmesi konusunu bir karara baglasak iyi olacak. Önce Alfa’nin sahibini toplantiya alalim. Sizin Türkcell’le ilgili olarak bireysel bir talebiniz var mi?
RTE: Önce Alfa’nin sahibini dinleyelim. Bizim Bakan’la ve Karamehmet’le hangi konularda anlastiklarini görelim. Edindigim bilgiler anlasmaya müdahalenin kaçinilmaz oldugu yönünde.
PUTIN: Bu toplantiya katilacak Alfa’nin sahibine telkinlerinizi ve isteklerinizi simdi iletmeyecek misiniz?
RTE: Agustos ayi içerisinde Alfa ile bir görüsme daha yapariz. Erdemir konusunu da Agustos’ta kararlastiririz.
PUTIN: Nasil olacak?
RTE: Çok gizli bir görüsme yapilabilir. Iki günlük bir çalisma ile çok kapsamli bir görüsme yapilir. Bunu Antalya’da ya da Istanbul’da yapabiliriz. Ya da ben iki günlügüne tekrar Soçi’ye gelebilirim.
PUTIN: Tamam o halde…. Alfa ile tanisalim. Sn. Erdogan bu görüsmeyi bir baska ortamda yapalim. Daha sonra Erdemir özellestirmesi ve Savunma Sanayi ihaleleri için iki ayri grupla daha görüselim.
RTE: Hay hay…

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?