Sol gözün seğirmesi neden olur?

Sol gözün seğirmesi neden olur?Gözün seğirmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Göz seğirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. 

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biridir göz seğirmesi fakat, sürekli olarak sol gözde seğirme meydana geliyorsa bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Sol göz seğirmesinin nedenleri pek çok durumla bağdaşlaşmaktadır. İşte sol gözün seğirmesine neden olan faktörler.

Tıp dalında göz seğirmesi adale seğirmesi olarak açıklanmakta ve sebep olarak ise stres, uykusuzluk ve yorgunluk gösterilmektedir. Yani sol göz seğirmesine başka hiçbir durum sebep gösterilemez. Sürekli sol göz seğirmesi yaşıyorsanız nedeni stres, uykusuzluk ve yorgunluk kaynaklıdır aklınıza başka ciddi bir sorun getirmeyin.

Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seğirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.

sol-goz-seyirmesi-nedeni

Gözün seğirmesi neden olur?

Göz seğirmesine bir çözüm bulabilmemiz için, sorunun esas sebebini belirlenmesi gerekiyor. Miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:

Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir. Göz seğirmesi, özellikle de göz yorgunluğu gibi görüş sorunları ile ilişkili olduğunda stresin bir işareti olabilir (aşağıya bakın). Stres nedenlerini azaltmak göz seğirmesini durdurabilir.

Yorgunluk: Stresten ya da başka sebeplerden kaynaklanan uyku eksikliği, göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilir. Düzenli ve yeterli uyumanın yardımı olabilir.

Göz yorgunluğu: Görüşle ilişkili stres, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkabilir. Belki de gözleriniz, göz kapağı seğirmesini tetikleyecek kadar çok zorlanıyordur.

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları aşırı derecede kullanmak da görüşle ilişkili stresin yaygın bir nedenidir.

Eğer göz kapağı seğirmesi sorununuz sürekli ise ve sinir bozucuysa bir göz testi yaptırmalısınız. Eğer bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız, bilgisayar kullanırken takmak için bir gözlük alma için göz doktorunuzla konuşun

Kafein ve alkol: Pek çok uzman, çok fazla kafein ve/veya alkol tüketiminin göz seğirmesini tetikleyebileceğine inanmaktadır. Eğer kafein (kahve, çay, gazlı içecek vb.) ve/veya alkol tüketiminiz arttıysa, azaltmak işe yarayabilir.

Göz kuruluğu: Yaşlı nüfusun yarısından fazlası, yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu yaşamaktadır. Göz kuruluğu ayrıca, bilgisayar kullanan, bazı belirli ilaçları alan (antihistamin, antidepresan vb.), lens takan ve kafein ve/veya alkol tüketen insanlarda sıkça görülür. Yorgun ve baskı altında olduğunuzda da göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey göz doktorunuzla görüşmek olacaktır, çünkü göz kuruluğunun farklı birçok tedavisi bulunmaktadır.

Dengesiz beslenme: Bazı raporlar ortaya koyuyor ki, magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinlerin eksikliği göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bu raporlar bilimsel kanıtlar barındırmak açısından biraz zayıf olsalar da, göz kapağı seğirmesinin nedeni olabilecek bu durumu göz ardı edemem.

Bir besinin eksikliğinin sizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, rastgele bir besin desteği satın almak yerine, bir uzman tavsiyesi almak için aile doktorunuzla görüşün.

Alerjiler: Gözünde alerji olan insanlar göz kaşınması, şişmesi veya sulanması yaşayabilirler. Gözlerin ovulması, göz kapağı dokularına ve gözyaşına histamin salınmasına neden olur. Bu çok önemlidir, çünkü bazı vakalar göstermiştir ki; histamin, göz kapağı seğirmesine neden olmaktadır.

Bazı doktorlar, bu tarz göz kapağı seğirmelerini önlemek için antihistamin göz damlaları veya tabletleri önermektedirler. Ama antihistaminlerin göz kuruluğuna neden olabileceklerini de unutmayın. Gözleriniz için en doğru olan şeyi yaptığınızdan emin olmanın en iyi yolu, tedaviye göz doktoru ile birlikte karar vermektir.

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?