Solaryuma karşı ‘top’lu yasak

Dünyaca ünlü ‘top model’ Kate Moss’un ajansı da dahil dünyanın 11 büyük manken ajansı, ciddi kanser riskine dikkat çekerek mankenlerin solaryuma girmesini ortaklaşa bir kararla yasakladı.

DÜNYANIN ünlü mankenlerinden Kate Moss’un da bağlı bulunduğu Storm ile birlikte 11 büyük manken ajansı, Britanya Kanser Araştırmaları Merkezi ile bir anlaşma imzalayarak cilt kanseri riskini yüzde 75 oranında artıran solaryumu yasaklama kararı aldı. Karara göre, solaryuma giren mankenler podyuma çıkamayacak. Dünyanın en önemli yardım kuruluşlarından birisi olan Britanya Kanser Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, 35 yaşnndan önce solaryumuma girenlerin cilt kanserine yakalanma ihtimali, girmeyenlere göre yüzde 75 daha fazla.

RİSK ÇOK CİDDİ

Dünya Sağlık Örgütü WHO da, solaryumun kansere yol açan ürün ve alışkanlıklar arasında en ciddisi olduğunu defalarca açıklamış ancak bütün dünyada bronz ten çok moda olduğu için bunu kimse ciddiye almamıştı. Araştırmalara göre, İngiltere’de cilt kanseri en yaygın ikinci kanser türü. Bütün uyarılara rağmen solaryumdan vazgeçmeyen 18-24 yaş kategorisinde yapılan kapsamlı bir araştırma, dört kişiden birinin kanser riskini zerre umursamadığını koyuyor ortaya. Araştırmaya cevap verenlere göre, ciltlerinin bronz renkte görünmesi kanserden çok daha önemli.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan haberde, anti-solaryum kampanyasını Storm dışında Elite, Next, Premier Model Management ve Models 1’in de desteklediği bilgisi yer alıyor. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?