Son dakika haberleri: 2020 Asgari ücret belli oldu! 2020 AGİ ne kadar oldu?

Asgari ücret 2020 yılında bekar bir işçi için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak belirlendi. Evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret AGİ dahil 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücreti belirlerken bu ücretin etkilemeyeceği tüm ekonomik dengeleri ve aynı zamanda toplumun tüm kesimlerini düşünmemiz gerekmekte. Bu sene de asgari ücret tespit komisyonumuz kararını oy çokluğuyla almış bulunmakta. Asgari ücret rakamlarını da açıklamak istiyorum. Asgari ücret brüt 2943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir. Evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu.

Beklenen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 12 olarak ön görülmekteydi. Beklenen yıl sonu enflasyon oranının üç puan artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizi sözümüzü tutmuş olduk.

Fotoğraf:  Yavuz Alatan/SÖZCÜ

Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarının ardından Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat asgari ücret rakamını değerlendirdi. İşte Irgat’ın açıklamalarından satır başları:

Biliyorsunuz bizim Türk İş olarak çalışmalarımız sonucunda çıkan açlık-yoksulluk ve yaşam maliyeti olarak açıkladığımız rakamları daha önce paylaştık.

‘İŞÇİMİZE 10 GÜN BİLE YETMEZ, TOPLANTIDAN AYRILIYORUZ

Geldiğimiz nokta itibariyle açıkladığınız rakamı işçi kesimi olarak kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. 2008 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden kriz nedeniyle alım gücünün en düşük dönemini yaşıyoruz. Bu belirlenen rakam işçilerimize 10 gün bile yetmeyeceğini düşünüyoruz. Kararınıza katılmıyoruz ve toplantıdan ayrılıyoruz.

İŞVEREN: BÜTÇENİN ÜZERİNDE BİR RAKAM

Türkiye İşverenler Sendikası Başkanı Özgür Burak Akkol: Alınan kararın istihdam için, işsizliği azaltmak için alım gücünü artırmak için istikrarlı işletmeler için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bütçenin üzerinde bir rakam tahsis edildi. Alınan kararın hayırlı olmasını diliyorum. Tüm komisyona emekleri için teşekkür ediyorum.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KARARI NASIL ALINIYOR?

Asgari ücret, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yüzde 15 zamlanarak 2.324 TL seviyesine çıkan asgari ücreti kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek masadan kalktı. Fotoğraf:  Yavuz Alatan/SÖZCÜ

2003 yılında asgari ücret bekar bir işçi için 225 TL olarak belirlenmişti. 2019 yılında enflasyonun da etkisiyle rakam 2.324 TL’ye çıktı.

Asgari ücretten ne kesinti yapılıyor?

Bekar bir işçi için brüt 2943 TL olarak belirlenen asgari ücretten 412 TL sigorta primi işçi payı, 29 TL işsizlik sigortası primi işçi payı, 375 TL gelir vergisi, 22 TL damga vergisi kesiliyor. Üzerine eklenen 220 TL Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarı ile 2020 yılında net asgari ücret bekar bir işçi için 2.324 TL olacak.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?