Sosyal medya Azeri-Ermeni savaşı çıkardı

Azerbaycan-Ermenistan sınırında Hillary Clinton’ın ziyaretiyle eş zamanlı olarak tırmanan gerilim önceki gün “savaşa” dönüştü. Ama gerçek hayatta değil, asılsız dedikoduların çığ gibi büyüdüğü sosyal medyada…

AZERBAYCAN-Ermenistan sınırında hafta içi yaşanan çatışmalarda 5 Azeri, 3 de Ermeni askeri ölmüştü. Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ sorununun tırmandığı bir dönemde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın bölgeyi ziyaretine denk gelen gerginlik nisbeten geriledi. Ancak bu kez önceki geceden itibaren sosyal medya savaş çıktığına dair asılsız iddialarla dolup taştı.

Aralarında yabancı gazetecilerin de bulunduğu Twitter kullanıcıları, Azerbaycan Savunma Bakanlığı gibi yetkililere veya Azeri haber ajanslarına dayandırarak 10 ilde orduların çatıştığını, Çıralı köyünün Azeri ordusunun denetimine girdiğini, tampon bölgedeki Ağdam gibi başka yerlerde de çatışmaların devam ettiğini öne sürdüler. Hatta 54 Ermeni askerin öldüğü bile iddia edildi.

Dezenformasyon

Özellikle Twitter’ın Türk kullanıcıları arasında yayılan asılsız iddialar, Azerbaycan’ı destek ve Ermenistan’ı telin mesajlarıyla büyüdü. Ancak bölgedeki geleneksel medya temsilcilerinin dün tüm iddiaları yalanlamasıyla heyecan fırtınası dindi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yetkilisi Teymur Abdullayev, dedikoduları “provokasyon” ve “dezenformasyon” olarak niteledi. Savunma Bakanlığı sözcüsü Eldar Sabıroğlu da “Seferberliğe gerek yok” dedi.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov ise “Gelişmeler Clinton’ın bölgeye yaptığı ziyaretle ilişkili” diye konuştu. Clinton “çatışmaların yayılabileceği” uyarısı yapmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?