Soykırım okul kitabına girdi, Ankara Paris’e nota verdi

Fransa’nın tarih kitaplarına “Ermeni Soykırımı” ünitesini ekleyerek iki sayfa ayırması, Ankara-Paris hattında yeni bir gerginliğe yol açtı.

Ders kitaplarını teknik incelemeye alan Dışişleri Bakanlığı, Paris Büyükelçiliği aracılığıyla, Fransız Dışişleri Bakanlığı’na diplomatik nota verdi. Nicolas Sarkozy’nin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da bu konuda Ankara’dan ilk resmi protestoyu almış oldu.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, ders kitaplarını incelemeye aldıklarını, Türkiye’nin bu girişime göstereceği tavrı inceleme sonunda belirleyeceklerini Hürriyet’e geçen hafta açıklamıştı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yapılan incelemenin ardından Paris Büyükelçiliği Fransız Dışişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na diplomatik nota vererek, durumu protesto etti.

Fransa’da bu yıl itibarı ile ortaokul 3’üncü sınıf Tarih-Coğrafya ders kitaplarında ‘Ermeni Soykırımı’ başlıklı bir ünitenin girmesi ve soykırımın okullarda ders olarak okutulması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Hollande, bu talimatın kendisinden gelmediğini, kitap yazımının özel bir tarih komisyonu tarafından gerçekleştirildiğini Hürriyet’e açıklarken, Fransız eski ve yeni milli eğitim bakanları da tarihçilerin bağımsız olduğunu ve politikacılar olarak onların çalışmalarına müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını dile getirdiler.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili ise çalışmanın komisyonca yapıldığını ancak Fransa’nın 2001’de “soykırımı” yasal olarak tanıması nedeniyle böyle bir çalışmanın “sürpriz olmadığını” söylemişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?