Soyuz uzay aracından sağ salim atlayış yapan kozmonot ve astronot baharda yeniden uçacak

Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Rus kozmonot Ovçinin ve ABD’li astronot Nick Hague’la birlikte Twitter’da bir fotoğrafını paylaştı.

​Rogozin “Yeniden Zvyozdnıy kentindeyiz. Çocuklar mutlaka uçacak. Önümüzdeki bahar tekrar uçuş gerçekleştirmelerini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Soyuz MS-10 uzay aracı dün Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden UUİ’ye fırlatıldı ancak çıkan bir arıza sonucu paraşütle atlayarak iniş yaptı. Roscosmos, olayın nedenleriyle ilgili soruşturma başlattı. Sputnik’e konuşan Baykonur uzay üssünden bir kaynak, arızadan sonra tüm insanlı uçuşların iptal edildiğini söylemişti.

‘PROGRESS UZAY ARACININ GÖNDERİLMESİ DE ERTELENEBİLİR’

Gazetecilere konuşan Roscosmos yetkilisi Sergey Krikalev, Soyuz uzay aracıyla yapılan fırlatma işlemi sırasında çıkan arıza nedeniyle UUİ’ye gıda ve başka malzemeleri götürecek Progress kargo uçağının fırlatma işleminin de ertelenebileceğini söyledi. Nitekim, Progress uzay aracı da Soyuz’la aynı roket sistemini kullanıyor.

Krikalev, ayrıca Soyuz roketinde çıkan arızanın nedeni belirleninceye kadar tüm insanlı uçuşların askıya alındığını da doğruladı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?