SÖZCÜ’nün kampanyasıyla daha çok hayat kurtarabiliriz

AKUT 2. Başkanı Akkurt’tan SÖZCÜ’nün vefat ve başsağlığı ilanları kampanyasına destek. Arama kurtarma çalışmalarını derneğe yapılan bağışlarla yürüttüklerini kaydeden AKUT 2. Başkanı Burak Galip Akkurt, “SÖZCÜ’nün kampanyası kapsamında, sevdiğini kaybeden biri verdiği vefat ilanı ile başka bir canın kurtarılmasına vesile olacak” dedi.

Arama kurtarma denilince akla gelen ilk sivil toplum kuruluşlarından biri AKUT… Tamamı gönüllü profesyonellerden oluşan 250 kişilik operasyon ekibine 3 bin gönüllü destek veriyor. 7/24 gelen ihbarları değerlendiriyorlar. Operasyonları 22 yıldır derneğe yapılan bağışlarla sağlıyorlar. 1996’dan bu yana Türkiye’nin yanı sıra dünyadaki afetlere de el uzatan Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) 2. Başkanı Burak Galip Akkurt, çalışmalarını anlattı…

EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ HALK: AKUT Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olmasının ya da alanında ilk olmasının yanı sıra bu işi 22 yıldır tamamen gönüllülerle yapıyor. Hepimizin işi var. Herkes kendi zamanında ailesinden vakit çalarak AKUT’a geliyor. Halkımız en büyük destekçimiz. Bu operasyonların gerçekleşmesini kişilerden ve kurumlardan gelen bağışlar sağlıyor. “Adım Adım” projesiyle bağış toplayan destekçilerimiz var.

YARDIMA KOŞUYORLAR AKUT, Türkiye'deki afetlerde bir yerden çağrı beklemeden işe koyuluyor. Uluslararası afetlerde ise yardım çağrısı yapılmış olması gerekiyor. Güvenlik güçleri ve AFAD ile birlikte çalışıyorlar.

YARDIMA KOŞUYORLAR
AKUT, Türkiye’deki afetlerde bir yerden çağrı beklemeden işe koyuluyor. Uluslararası afetlerde ise yardım çağrısı yapılmış olması gerekiyor. Güvenlik güçleri ve AFAD ile birlikte çalışıyorlar.

CİDDİ MALİYET: Kurtarma çalışmaları ciddi maliyet. En ufak bir operasyon bedeli 4 bin lira diye bir istatistik belirledik. Bunu döndürebilmek için bağışlara ihtiyaç var. AKUT’un misyonu sürdürülebilirlik olmalı. Bunun için finansal olarak güçlü olmamız gerekiyor. Teknik teçhizat kullanıyoruz ve bunların ömürleri bir kısmı çok kısa bir kısmı çok hızlı deforme olabilen malzemeler. Onların hep kullanılabilir olarak durması gerekiyor acil bir operasyon için.

SÖZCÜ’NÜN KAMPANYASI: SÖZCÜ, vefat ve başsağlığı ilanlarının gelirinin yüzde on beşini sizin seçeceğiniz bir vakıf veya dernekle paylaşıyor. Bizim bilinirliliğimiz sizlerin desteğiyle gerçekleşiyor. Başlattığınız kampanya ile daha çok kişinin hayatını kurtarabileceğiz. Bu proje ile sevdiğini kaybeden birisinin verdiği vefat ilanı başka bir canın kurtarılmasına vesile olacak. Ne kadar çok bağışçıya ulaşabilirsek o kadar ulvi bir amaca gidecek. Burada çalışanların hepsi gönüllü ve bağışlar tamamen operasyonlara gidiyor. Keşke örnekleri artsa bu kampanyaların.

12akut2

2685 insanı ve 1296 hayvanı kurtardılar

Eylül 2018 sonu verilerine göre AKUT bugüne kadar çıktığı 2 bin 971 operasyonda 2 bin 685 insanı ve bin 296 hayvanı kurtardı. Burak Galip Akkurt,  17 Ağustos depreminde 150 kişilik ekiple 200’ün üzerinde kişiyi kurtardıklarını belirterek, şunları kaydetti: “AKUT’un hedefi afetlere dayanıklı bir toplum inşa etmek.  Deprem  hayatımızda hep olacak. Bunlardan en az zararla çıkabilmek için ne yaptığımızı ve  ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?