SP lideri Kamalak, Esad’la görüştü

SURİYE’nin Başkenti Şam’da üç gündür temaslarını sürdüren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi.

Başkanlık Sarayı’ndaki 40 dakikalık görüşmede Esad’ın, Türkiye’den beklentilerinin büyük olduğunu, Türkiye’nin büyük bir devlet, halkının ise vefakar bir millet olduğunu vurguladığı belirtildi. Görüşmenin ardından bilgi veren Kamalak, “Biz Saadet Partisi heyeti olarak İslam dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çünkü biz Milli Görüş’üz. Tek arzumuz ve temennimiz İslam coğrafyasında huzur ve istikrar ortamının sağlanmasıdır. Bu açıdan da bütün yöneticilere görev ve sorumluluk düşmektedir. Heyet olarak sayın Esad’a düşünce ve görüşlerimizi ilettik. Hem Meclis’te hem medyada muhalefetin sesine imkan verilmesi gerektiğini vurguladık. Suriye halkıyla güçlü, köklü bir tarihi geçmişimiz var. Umuyor ve temenni ediyoruz ki bu süreç geçicidir. Şunu da ifade etmek istiyorum ki biz Milli Görüş olarak Saadet Partisi olarak her hangi bir İslam ülkesine Batılı bir müdahalenin kesinlikle karşısındayız. İslam alemi bu tür sorunları aşacak tarihi tecrübe birikim ve sağduyuya sahiptir” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşmelerde dile getirdiği değerlendirmelerle ilgili de bilgi verdi. Devlet Başkanı Esad halkların arasında problem olmadığına inandığına dikkat çekerek, “Türkiye ile aramıza 90 yıl başkaları girdi, ilk kez 2000 yılından itibaren doğrudan temas ve güzel ilişkiler kurduk. Biz Türkiye ile 10 senede tarihi değiştirdik, geriye dönmesine izin vermemeliyiz” dedi. Reformlar sürdüğünü ve süreceğini ifade eden Esad, “Herkes daha hızlı olmamızı istiyor ancak bir evden bir eve taşınmak kolay değil” diye konuştu

AYNI EVİN İÇİNDE YAŞIYORUZ

Türkiye’nin kendilerine ilk etapta yardımcı olmasını beklediklerini, ama bunu göremedikleri için hayal kırıklığına uğradıklarını belirten Esad, “Biz kardeşleriz, aynı evin içinde yaşıyoruz. Bir odada yangın çıktığında diğer odalardaki kardeşler de zarar görür. Yangını birlikte söndürmemiz gerek” dedi.

YENİ ANAYASA ŞUBAT’TA

Şubat ayına kadar yeni bir anayasanın çıkacağını söyleyen Esad şunları söyledi: “Biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz, Şubat ayına kadar yeni bir anayasa çıkacaktır. Yeni anayasayı beklemeden çok önemli reformlar gerçekleştirdik. Herkes sürecin bir an önce bitmesini bekliyor. Bir evden başka bir eve taşınmak bile çok önemli bir süre alıyor. Siyasi partiler kanunu, Mahalli İdareler Kanunu’nu değiştirdik, bu değişiklikleri yaparken de Türkiye’deki kanunlardan istifade ettik. Ama muhalefetin niyeti reformlar değil.”

BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜKTÜ

Türkiye’den beklentilerinin büyük olduğuna dikkat çeken Esad, “Türkiye’yi anlayamadık. Türkiye büyük devlet, Türk halkı vefakar bir millet. Ancak bu süreçte hükümetin tavrını anlamakta zorlanıyoruz. Ben çok umutluyum, bu krizden çıkılacaktır. Muhalefetin oluşması için teşvik ve destek veriyorum. Sizden güzel bir Suriye fotoğrafı istemiyoruz. Olumlu veya olumsuz ne gördüyseniz Türkiye’de onu anlatmanızı isteriz. İki ülkenin de bu süreci zarar görmeden atlatmasını istiyoruz ve diliyoruz. Her ne kadar sorunlar varmış gibi görünse de iki ülkenin kurumları ve halkları arasında ilişkiler çok iyi” dedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Esad’a üzerinde Kuran’ı Kerim ayeti bulunan bir tablo hediye etti. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?