S&P Türkiye’nin notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notlarını BB/B olarak teyit etti. Görünümü, ‘pozitif’ olarak belirledi.

S&P yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zayıf dış rekabet gücünün kredi notları için önemli bir sınırlayıcı olmaya devam ettiğini, Türkiye’nin büyük brüt dış finansmlan ihtiyaçlarının bir makroekenomik risk oluşturduğunu bildirdi. Türkiye’nin düşük refah seviyesinin de kredi notlarında yukarı hareketi sınırlayan etkenlerden biri olduğunu ifade eden S&P, ülke kurumlarının sermayegirişlerinde ani tersine dönüşleri yönetmek için yeterince güçlü olduğunu düşündüklerini ve ‘pozitif’ olarak belirledikleri görünümünbunu yansıttığını vurguladı. S&P, Türk bankacılık sektörünü genel olarak iyi regüle edildiğini ve iyi sermayelendirildiğini düşündüklerinide ifade etti.

Türkiye’nin kredi notunun artırılmasını düşünmek için, Türkiye’nin cari büyüme modelinin net dış borç girişine olan bağımlılığını azalttığına dair kanıtlar görmeleri gerektiğini ifade eden S&P, diğer taraftan notun düşürülmesini düşünmek için de dış baskıların cari beklentilerin ötesine geçmesi gerektiğini vurguladı. S&P ayrıca, konjontürel mali pozisyonunh 2011 ve 2012’de çok ikna edici şekilde dönüş göstermemesi halinde de notun düşürülmesini değerlendirilebileceğini ifade etti.

S&P yaptığı açıklamada, 2010 yılında yüzde 3.7 olan bütçe açığının GSYH’ya oranının 2011’de yüzde 2.8’e gerilemesini beklediğini ifade ederken, 2011-2013 döneminde GSYH’da ortalama büyümenin ise yüzde 5’in hafif altında olmasını beklediklerini belirtti.

2011-2013 ARASINDA BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 5’İN ALTINDA

Politika yapıcıların 2012 yılına kadar genel kamu borcunun GSYH’ya oranının yüzde 40’ın altına düşürülmesinin sağlanmasında ihtiyatlı davranmaya devam edeceklerinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, baz senaryo çerçevesinde, Türkiye’nin GSYH’sindeki büyümenin 2011 ve 2013 yılları arasında ortalama yüzde 5’in biraz altında kalacağının öngörüldüğü, Haziran ayındaki genel seçimlerden sonra mali pozisyonun aşama aşama sıkılaştırılacağının altı çizildi.

Kuruluş, geçen yıl GSYH’nin yüzde 3,7’si olan bütçe açığının bu yıl yüzde 2,8’e gerileyeceğini ve bu yıl faiz dışı fazlanın GSYH’ya oranının yüzde 1’i biraz aşmasını beklediğini bildirdi.

Hükümetin 2008 yılında emeklilik sistemindeki reformlarına rağmen bunun kamu finansmanı üzerindeki etkisinin sadece aşamalı olacağına işaret edilen açıklamada, genç ve artan nüfusun mali faydalarına karşın sosyal güvenlik sistemindeki açığın gelecek 5 yılda hala önemli oranda kalmaya devam edeceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun artırılmasının, ”Türkiye’nin net dış borç girişine dayanan mevcut büyüme modeline daha az bağımlı olduğunu gösteren kanıt olması” durumunda düşünüleceği kaydedildi. Diğer taraftan dış baskının mevcut beklentilerin ötesinde artması veya konjonktür karşıtı mali pozisyonu, 2011 ve 2012 yıllında daha ikna edici bir şekilde tersine dönmezse kredi notunun düşürülebileceği ifade edildi.

S&P’s, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu 19 Şubat 2010’da ”BB-”den ”BB”ye yükseltmişti.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?