Spor yazarları Beşiktaş Genk maçını yorumladı

Spor yazarları Beşiktaş Genk maçını yorumladı – Spor Haberleri

UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Beşiktaş I grubundaki 3.maçında sahasında Belçika ekibi Genk’e 4-2 mağlup olduğu mücadeleyi spor yazarları yorumladı.
Berbat kadro mühendisliği – Ali Ece / Fanatik Genk, ilk yarıda golü atmadan önce tam 9 pas yaptı. Golün asistinde bakarak görerek topu havalandırdılar. Sol bek pozisyonundan başlayan Genk atağı sağ açık pozisyonundan yapılan asist sonucu gol olurken, Beşiktaş forması giyen oyuncular bir kez daha “pres yapıyormuş” gibi yaptılar. Reaksiyon vermek bir yana Beşiktaş forması giyen oyuncular maç 0-0’mış ve santrforları İlhan Mansız’mış gibi havadan toplar atmaya devam ettiler. Ancak ilk yarıda Beşiktaş’ın santrforu sanki stadın etrafından geçerken kendini yanlışlıkla sahada bulmuş Kanada’lı bir turistti. Tribünün bir kısmı teknik heyete, başka bir kısmı yönetime serzenişte bulundu. Artık bu kadar yanlış kadro mühendisliğini kim yaptıysa bir zahmet hatasını kabul etsin. Aynı taraftar Benfica gibi güçlü bir ekip karşısında devre arasına 3-0 yenik giren takımı diriltmişti. O taraftarı müşteriden ibaret görmek bu rezaletin bir numaralı sebebi!
Galiba aşk da bitti – Attila Gökçe / Milliyet Sadece yenilmiyorlar. Sadece maç kaybetmiyorlar. Her takım, her zaman yenilebilir. Futbolda şaşılacak şey değil. Ama kötü oynayarak, saçmalayarak, dağılarak, eriyerek tükeniyorlar. Dün geceki maç bu nedenle trajik bir gösteri oldu. Yazık oldu. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bu kötü oyunla, skandal yenilgilerle gruptan çıkmak mümkün mü? Hayır. Genk’in yaş ortalaması 23.8… Beşiktaş’ın 27.8… Arada dört yaş var. Takımın fizik gücü 90 dakikaya yetmiyor. Peki Gökhan Gönül’den de mi ilham almıyorlar?. Bir de reaksiyon kavramı var. Yediği gole yanıt verme, maça yeniden sarılma, tempoyu artırma… Her türlü kartı göze alarak sportif anlamda çatışmaya tutuşma… Beşiktaş bunları yapar gibi göründü ama, kazandıkları topları çok kolay kaybettiler. Kaybettikleri sadece top olsa, üzülür geçersiniz. Beşiktaş dün taraftarının güvenini de kaybetti. Hedef duygusu gitti. Galiba aşk bitti.
Çözüldüler – Güntekin Onay / Vatan BİR takım maç kaybedebilir. Kötü de oynayabilir. Ancak Beşiktaş’a baktığımızda günümüz futbolunun temel prensiplerinin çok uzağında bir takım organizasyonu görüyoruz. Santrfor Larin ile stoper Vida arasındaki mesafe 70 metre. Sağ bek Gökhan ile sol açık Quaresma arası 50 metre. Sol açık Lens ile Caner arası 60 metre. Bu sezon her maç bu tablo var. Hatlar arasında bu kadar kopukluk nasıl olabilir? Hem enlemesine hem boylamasına oyuncular birbirinden uzak. Yardımlaşma hem top ayağındayken hem de top rakipteyken son derece zayıf. Takım pres yapmayı bilmiyor. HAL böyle olunca da hem top ayağındayken pas yapamıyorsun hem de rakibe geçince geniş alan bırakıp baskı yapamıyorsun. Larin tank gibi ağır. O kadar ağır ki kafaya bile çıkmakta gecikiyor. Ayrıca tekniği de son derece yetersiz . Bu 3. sınıf Larin bu sezon 9 maçta ilk 11 oynadı. GENK, Belçika ligi lideri. Birlikte hareket eden ve hızlı oynamaya çalışan bir ekip. Ancak bu Beşiktaş Avrupa’da bundan çok daha üst düzey takımlara sahayı dar etmedi mi? Nerede o alan daraltan, pas yapan, topu hızlı dolaştıran takım. Birlikte hareket eden yenilgiyi kabullenmeyen oyuncu grubu nerede?
Kayıp aranıyor – Ömer Güvenç / Vatan BİR zamanlar oynadığı futbolla taraflı tarafsız ayakta herkesin alkışladığı Beşiktaş uzun zamandır kayıptır! Bulanların Beşiktaş taraftarına haber vermesi rica olunur. Maalesef durum aynen böyle. Dün kendi sahasında farklı şekilde yenildiler. Mağlubiyet, beraberlik ve galibiyet futbolun içinde var. Ama futbolun içinde böylesine kötü futbol kırk yılda bir olur. HAFTA içinde tribünlerde 20 bine yakın taraftar… Onlara yazık. Böyle oynamaya devam ederseniz, o taraftarın yarısını bile zor bulursunuz. Kim iyi oynadı kim kötü oynadı bunları söylemeye gerek görmüyorum. Beşiktaş 2-4 Genk! Bu skor her şeyi anlatıyor. BU arada Gökhan Töre kardeşim, sen nerelerdesin? Sakın Şenol hoca beni oynatmıyor deme! Demek ki hazır değilsin. Hazır olsan neden oynatmasınlar. Hazır olsan, senin gibi yetenekli bir oyuncuyu oynatmayacak kadar aptal mı Şenol hoca? MAÇ bitti, sıra sizin kendinize gelmenizde.
Sorun büyük ve derinleşiyor – Cem Dizdar / Fanatik Ülkemizin temel sorunu topu oynatmaktan öte bir yerde. Temel sorun topu oynatacak güce sahip olamamakta! İki gece üst üste izlediğimiz takımlarımızın maçlarında gördük ki, bu skorları almak için bu kadar Euro harcamaya, bu kadar antrenmana gerek yok sanki! Bu oyun atletizm olmadan, sadece yetenek satın almayla oynanamıyor. Beşiktaş dün ilk devre boyunca rakibini şaşırtacak hiçbir şey yapamadı. İkinci devre bile 2-0 geri düşene kadar benzer biçimde işledi. Peki sorun neredeydi? Bir gün önce yapılan basın toplantısının ‘sorunsuzluk anlatısı’ takıma mı geçmemişti ya da futbolcular futbolu mu unutmuştu? Yoksa ‘yaş ortalaması’ mı kendini hissettirdi? Veya durumu ‘idari olarak paralize’ olmak açıklar mı bilemiyorum ama Beşiktaş’ı çok zorlu bir sürecin beklediği açıkça ortada. Dahası iyi oynamasa bile oyuncusunu yuhalayan kültürü alt etmeyi başaramayınca ülkede işlerin yoluna koyulması yakın gelecekte mümkün görünmüyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?