Spor yazarlarından Euro 2024 yorumu!

Spor yazarlarından Euro 2024 yorumu! – Spor Haberleri

1 Spor yazarları, EURO 2024’ün Almanya’ya verilmesini değerlendirdi. Oylama sistemindeki adaletsizliğe değinen yazarlar çarpıcı ifadeler kullandı.
2 OYLAMA SİSTEMİ DEĞİŞMELİ(UĞUR MELEKE) —————> Almanya, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı 1988’de düzenledi, harika da organize ettiler. Dünya Kupası’nı ve Yaz Olimpiyatları’nı da öyle. Ben de Almanya’da buyük turnuva tecrübesi yaşadım ve harikaydı gerçekten. Ancak burada mesele zaten Almanya ve Türkiye’den hangisinin daha iyi organizasyon yapacağı değildi. Mesele bu oyuna yeni ve heyecanlı oyuncular katıp katmama arzusunun olup olmadığıydı. Maalesef katmak istemediler. Bu oylama sisteminin acilen değişmesi gerek. Bu denli kritik bir seçim 15-20 seçkinin uhdesinde olmamalı.
3 BEKLENMEDİK DEĞİL(ATTİLA GÖKÇE) —————> Ceferin zarfı yırttı. Zarftan Almanya çıktı. Elbette hayal kırıklığı yaratan, umutları kıran bir sonuç bu. Yine de beklenmedik bir sonuç değil. Alışılmış, önceden ölçülmüş – biçilmiş adil olmayan konfeksiyon kararla oluşan bir sonuç.
4 KANAAT NOTUYLA GEÇTİ —————> Emekle hazırladığımız dosya, Değerlendirme Komisyonu’nun raporu da değerlendirilerek (!) kabul görmedi. Almanya, belki de yazılı kağıdı dikkatlice okunmadan- incelenmeden kanaat notuyla sınıfı geçti, diplomasını aldı. Ekranlara kilitlendiğimiz saatler geride kaldı.
5 AYNALARA BAKALIM —————> Bilinen, ortak duyguları alevlendirip birbirimizi şişirmeyelim. Sıkıntıdan patlayacak hale gelmeyelim. Acilen ayağa kalkıp hep birlikte aynalara bakalım. Neremiz eğri, neremiz doğru, neremiz yetersiz? Neyi yanlış yaptık? Nerde eksik- nerde fazlayız? Neyimiz sulu, neyimiz kuru?
6 HEP BAŞARILI OLDUK(AHMET ÇAKAR) —————> BU tür kayıplar yıkıcı oluyor. Almanya, tarihinde defalarca bu ve benzeri organizasyonları düzenledi. Aslında bu turnuvaları da başarıyla yaptılar. Hiçbir lafımız olamaz ama biz çok istiyorduk. Avrupa futbolu 3-4 ülkenin tekelinde olmamalı. Şimdiye kadar hangi organizasyonu düzenlemişsek hepsinde başarılı olduk.
7 ELBET KAZANACAĞIZ —————> Hak bizimdi. Ama bu tür seçimlerde rüşvet, beka ya da uluslararası büyük holdinglerin müdahalesi çok oluyor. Muhtemelen, kapalı kapılar arkasında da benzeri şeyler yaşandı. Yapılacak bir şey yok. Bir başka turnuvaya hazırlanacağız ve günün birinde elbet kazanacağız.
8 LOBİSİ GÜÇLÜ ÇIKTI(GÜRCAN BİLGİÇ) —————> Çok umutlanmıştık çünkü ciddi yatırımlarımız, emeğimiz, hevesimiz ve insan gücümüz vardı. Maddi garantiler de vermiştik. Her şey bir tarafa bu turnuvanın Anadolu topraklarına gelmesi, Avrupa ile Asya’yı da kucaklaştıracaktı. Oy verenler hangi detaylar üzerinde durdular bilmiyorum ama hükümetlerinden bağımsız karar veremezler. Bu demektir ki Almanya’nın lobisi ve gücü daha kuvvetli çıktı.
9 VAZGEÇMEK YENİLMEKTİR —————> Bize düşen yeniden motive olmak çünkü vazgeçmek; yenilmektir. Standartlarımızı daha da yükselterek, yeni bir vizyon yaratmalıyız. Belki de bu vizyonu oluşturacak, kulüpleri ve milli takımı dibe vurduran yönetimi değiştirip yeni isimleri başa getirmemiz gerekecek.
10 SİYASİ KARARDI(LEVENT TÜZEMEN) —————> EURO 2024’ün Almanya’ya verilmesi siyasi bir karardır. Türkiye’yi yıllardır AB’ye almayan zihniyet, AB’yi yöneten Almanya’ya organizasyonu vererek taraflılığını ortaya koymuştur. Türkiye olarak EURO 2024’ü yapabilecek heyecanımız, açlığımız ve futbol sevgimiz üst düzeydeydi.
11 BÜYÜMEMİZDEN RAHATSIZ OLDULAR —————> Ayrıca Almanya’dan daha yeni statlara sahip olduğumuzu kanıtladık. İnanıyorum ki Almanlar da bu turnuvayı düzenlemesini isterdi ama perde gerisinde ki lobiler Türkiye’nin büyüyen gücünden rahatsızlık duydukları için Almanya’yı tercih etti.
12 SİYASET, SPORUN İÇİNDE(RÜŞTÜ REÇBER) —————> Statlar ve tesisler bakımından Avrupa’nın en iyisi olsak da, EURO 2024 için gerekli ülke şartlarını hazır edeceğimizin garantisini versek de, ülke olarak hazır olduğumuzu ne kadar anlatsak da, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet yöneticileri açık bir şekilde “Şampiyona için her türlü ortamı hazırlayacağız” dese de, siyasetin Avrupa’da sporun içinde olduğunu dün alınan kararla gördük.
13 BİZ KAYBETMEDİK —————> Üzgünüz ama biz kaybetmedik çünkü kaybedecek hiçbir şey yapmadık. Tam tersi, başta devletin bütün kademeleri, TFF yöneticileri ve spor kamuoyu ellerinden geleni yaptı. Hepsinin ellerine, yüreklerine, ağızlarına sağlık.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?