‘Stratejik Hedeflerimizde Sapma Yok’

New York, Washington ve Miami’nin ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerika ziyaretindeki son durağı Kuzey Carolina oldu.

2015 yılında aldığı ödülle Nobel sahibi ilk Türk bilimadamı olan Aziz Sancar, bölgeye giden ilk Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu kapıda karşıladı.

Aziz Sancar, Mevlüt Çavuşoğlu’na laboratuvarında çalışmalarını anlattı.

Daha önce kentte bir ‘Türkevi’ açan Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar tarafından kurulan Sancar Vakfı’nın yeni ve daha geniş kapsamlı ‘Türkevi’ projesini inceleyen Bakan Çavuşoğlu, bölgede yaşayan Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya geldi.

“Siyasette, bilimde, sanatta çok başarılı olabilirsiniz ama geldiğiniz yeri unutursanız bunun bir anlamı yok. Aziz Hoca geldiği yeri unutmayan ve başarısının temelindeki değerleri hiç bir zaman kaybetmeyen bir büyüğümüzdür ve şimdi de kendisi gibi başarılı olmakta isteyen akademisyenlere ve öğrencilere sahip çıkmak istiyor” diyerek Aziz Sancar’a teşekkür etti.

Türkiye’nin dış politikasına ilişkin eleştirilere de yanıt veren Çavuşoğlu, “Dünyanın her yerinde varız ve dış politikamızı dengeli bir şekilde götürüyoruz, bizim stratejik hedeflerimizde hiç bir sapma yok, elbette Avrupa, ABD ile ilişkiler, özellikle NATO bizim için önemlidir ama bugün çok yönlü dış politika izliyorsanız herkesle ilişkileriniz çok iyi olacak, bizim gittiğimiz yerlerde var olan ülkelerin bizim dış politikamıza sorgulamasına izin veremeyiz . Onlar gittiği zaman gayet güzel oluyor, biz gittiğimiz zaman eksen kayması oluyor” diyerek bu konudaki görüşlerinin altını bir kez daha çizdi.

Mevlüt Çavuşoğlu ve Aziz Sancar’ın sıcak vedalaşması dikkat çekti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?