Su seviyesi yüzde 10’un altına düşen baraj sulamaya kapatıldı

Balıkesir’in Sındırgı, Bigadiç ve Kepsut ilçelerinde çiftçilerin kullandığı Çaygören Barajı, su seviyesinin yüzde 10’un altına düşmesi ile sulamaya kapatıldı.

Su seviyesi yüzde 10’un altına düşen baraj sulamaya kapatıldı

Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ilçeleri ve çevresinde tarım alanlarının sulanması amacıyla kullanılan Çaygören Barajı’nda su seviyesi, yüzde 10’un altına düştü. Düşüş sonrası Devlet Su İşleri (DSİ), balıkların korunması için barajın sulamaya kapatılacağını duyurdu.

Karar, Balıkesir Sulama Birliği’nce barajdan su kullanan çiftçilere de bildirildi. Çiftçilere gönderilen yazıda, “Çaygören Barajında su seviyesi minimum işletme hacmine düşmüş bulunmakta olup, baraj rezervuarındaki canlı yaşamın sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak bugün saat 23.00 itibariyle baraj DSİ tarafından tarımsal sulamaya kapatılacaktır” denildi.

Sındırgı ilçesine bağlı kırsal Çaygören Mahallesi muhtarı Birol Keskin de barajdaki balıkların yaşaması için sulamanın durdurulmasının şart olduğunu söyledi. (DHA)

Profesör uyardı: Barajdaki su oranı yüzde 20-25'e düşecek İlginizi Çekebilir Profesör uyardı: Barajdaki su oranı yüzde 20-25’e düşecek

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?