Şükran Günü NY sokaklarını renklendirdi (FOTO GALERİ)

Şükran Günü NY sokaklarını renklendirdi (FOTO GALERİ)

ABD ve Canada’da ulusal bayram olarak kutlanan Şükran Günü (Thanksgiving Day) birçok eyalette olduğu gibi New York’ta da kalabalık eşliğinde kutlandı.

Sabahın erken saatlerinde Macy’s Şükran Günü geçidi ile başlayan gösterilere Amerikalılar büyük ilgi gösterdi. Etkinlik kapsamında önce 77’inci sokakta bulunan Macy’s Herald Meydanında helium gazı ile çizgi film karakterinden oluşan dev balonlar şişirilerek saat 9.00’ dan sonra  34’üncü caddeye doğru uçuruldu.

Bu yıl 86’incisi düzenlenen Macy’s yürüyüşünde Örümcek Adam, Mickey Mouse, Maymun ve Kung Fu Panda kahramanları üç saat boyunca New York sokaklarında yürüyüş yaptı.

Sabah saat 7.30’ dan beri gösteriyi seyretmek için 42. sokakta bekleyen Pelina Carlos günlerdir bu etkiliği beklediğini söyledi. Babasını ikna edip sabah saat 5.00’da New York’un Brooklyn şehrinden yola çıkan Carlos saatlerce çizgi film kahramanlarını seyretti.  

7. cadde ile 34. sokakta kesişen noktada gösterileri seyreden 11 yaşındaki ikiz çocuklar Kyto ve Eline Batt ise güzel göröntüleri seyretmek için uzun süre beklemek zorunda kaldı.  

New York’un yanı sıra Chicago, Philadelphia ve Detroit şehirlerinde de festival şeklinde kutlandı.

1924 yılından bu yana düzenlenen geçit törenini, 3 milyon insanın sokaklarda, 50 milyon kişininde televizyondan takip ettiği ifade ediliyor.

Amerika’ da kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü 1863te Başkan Abraham Lincoln tarafından resmi bayram olarak ilan edildi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?