Sun’da rüşvet operasyonu

İngiliz Sun gazetesinin Kraliyet ailesi konulu haberlerinden sorumlu editörü Duncan Larcombe, gazetecilerin devlet memurlarına rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili gözaltına alındı.

Scotland Yard’ın başlattığı Elveden Operasyonu kapsamında, Larcombe’un dışında biri eski silahlı kuvvetler üyesi iki kişi daha gözaltına alındı. Larcombe ve diğerlerinin evlerinde aramalar da gerçekleştirildi.

Kent’teki evinde gözaltına alınan Larcombe geçen yıla kadar Sun’ın savunma haberlerinden sorumlu editörü olarak görev yapıyordu.

Eski askerin görevi kötüye kullanmak, tutuklanan üçüncü kişi olan kadının ise görevi kötüye kullanmaya yardımla suçlandığı belirtildi.

Scotland Yard’dan yapılan açıklamada, “Bugünkü operasyon News Corporation Yönetim Standartları Komitesi’nden bize verilen bilgiler doğrultusunda düzenlenmiştir. Soruşturmanın odağında bir devlet memuruna verilen para vardır. Gazetecilerin meşru yollardan bilgi edindikleri kaynaklarını açıklamalarını istemiyoruz” denildi.

Yönetim Standartları Komitesi, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında News of the World gazetesinin kapatılmasıyla sonuçlanan telefon dinleme skandalının ardından Rupert Murdoch tarafından kurulmuştu.

Komite, Murdoch’ın İngiltere’de faaliyetine devam eden gazeteleri Sun, Times ve Sunday Times’da iç soruşturmalar yürütüyor. Komite telefon dinleme ve devlet memurlarına rüşvet soruşturmalarında İngiliz polisiyle yakın işbirliği içinde çalışıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?