Süper Kahramanlar Sadece Filmlerde Yaşıyor

Örümcek Adam (Spider-Man) ve Demir Adam’ın (Iron Man) yayıncısı Marvel Comics, çizgi roman dünyasında bir numara. Marvel Comics, Batman, Süpermen ve Süper Kadın (Wonder Woman) karakterlerinin yayıncısı olan rakibi DC Comics’in aylık çizgi roman satışı açısından genelde önünde.

Bu yıl X-Men, Thor ve Yüzbaşı Amerika gibi Marvel karakterlerine dayalı filmlerin de aralarında bulunduğu kitlesel eğlence ürünlerinin sayısı çığ gibi artacak. Bu fırsatlar, çizgi roman sektörünün 21’inci yüzyıla uyum sağlamaya çalıştığı bir dönemde ortaya çıkıyor. Marvel’in ana faaliyeti çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Şirketin film işleri gelişirken kitap ve dergi işi küçülüyor. Çizgi romanların yaratıcıları ise şirketteki konumlarının farkında. Sektörle ilgili yazılar yazan gazeteci Tom Spurgeon, “Çizgi romanın karşılaştığı sorunların kolay bir çözümü yok” diyor.

Marvel’ı alıp onu diğer şirketlerle birleştiren Ronald O. Perelman ile şirketin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Carl C. Icahn adlı sermayedarlar arasında 1990’larda yaşanan çatışma sırasında iflas korumaya başvuran şirket, sonradan tekrar toparlandı.

Şirketin şimdiki başkanı, Marvel’ı satın alan Isaac Perlmutter adlı üçüncü bir girişimci. Geçen yıl Marvel’ın baş yaratıcı yönetmenliğine getirilen Joe Quesada, şirketteki 10 yıllık genel yayın müdürlüğü görevindeki stratejisinin, “Öncelikle yazarlara odaklanıp sonra çizerler bulmak” olduğunu söylüyor. Marvel, “House of M/M Hanedanlığı” ve “Civil War/İç Savaş” gibi çok satan mini çizgi roman dizileri oluşturdu. “Örümcek Adam” ve “X-Men”in gişe başarıları sayesinde Marvel, film haklarından çok para kazandı. Marvel “Demir Adam”ın çekimleri sırasında bazı editörlerini ve yazarlarını, yönetmen Jon Favreau’yla görüş alışverişi yapmaları için çağırdı. “Demir Adam”ın dünya çapındaki 585 milyon dolarlık hâsılatı, yetenekli yayıncıların tavsiyelerini doğruladı.

Şirketin yayıncılık kolu Marvel filmlerinin içeriğini denetlemese de, Marvel Stüdyoları’nın yapımcılık kolu başkanı Kevin Feige, çizgi romanda denemeler yapmak filmlerdekine kıyasla çok daha ucuz olduğundan, çizgi romanların öyküleme tarzının filmleri oldukça etkilediğini belirtiyor. Süper kahraman filmlerinin okurlara daha çok çizgi roman aldırıp aldırmadığı ise belirsiz.

Bleeding Cool adlı web sitesinde çizgi romanlar üzerine yazılar yazan Rich Johnston, Marvel’ın Thor ve Yüzbaşı Amerika gibi filmlerle sadık okurlarını kızdırabileceğini belirtiyor. “The First Avenger/İlk İntikamcı” filmi bu bahar ve yaz aylarında, “The Avengers/ İntikam Birliği” ise 2012’de gösterime girecek. Ayrıca bu karakterleri içeren birçok çizgi roman ve resimli roman çıkacak. Johnston’a göre esas can sıkıcı durum, Marvel okurları arasındaki “bıkkınlık duygusu”.

Okurlar aylık dergilerde konu yavaş ilerlerken, sıra dışı ve heyecanlı öykülerin yıllık mini serilere saklamasından bıkmış. Satış rakamlarının bunu doğruladığı görülüyor: Demir Adam ve Yüzbaşı Amerika’nın olduğu “İç Savaş”ın her sayısı, 2006 ve 2007’de yaklaşık 300 bin satmış. Ancak “Siege/Kuşatma” adlı mini serinin her sayısı geçen yıl sadece 100 bine yakın satmış.

Dışarıdan bakınca Marvel’ın yayıncılıktaki genel krizle boğuştuğu anlaşılıyor: Çizgi roman ürünleri satan dükkânların ve yayınevlerinin kapanması, satışlardaki düşüşün ekonomik durgunlukta sürmesi ve dijital korsanlığın artan tehdidi. Ancak sektörü izleyen gazeteciler ile Marvel, şirketin yayıncılıktan hâlâ kar ettiğini söylüyor.

Johnston’ın hesaplamalarına göre, 20 ile 30 bin arası kadar düşük bir sayıda satan bir çizgi roman, yine de kâr getiriyor. Marvel’ın Genel Yayın Yönetmeni Alex Alonso, sektördeki tüm değişime rağmen, işinden büyük haz almaya devam ettiğini söylüyor. “Her çıkan yeni dergi veya Stan Lee’den bir tebrik e-postası hâlâ beni heyecanlandırıyor” diyor.

DAVE ITZKOFF / The New York Times

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?