Süper Kupa’ya Süper Hatalar Damga Vurdu

Heyecanla beklenen yeni sezon ,Fenerbahçe ve Galatasaray arasında, Erzurum’da oynanan Süper Kupa maçı ile başladı. Süper Kupa süper hatalarla Galatasaray’ın oldu.

Seyirciler; Takımların kendilerini destekleyecek bilinçli seyirciye ihtiyacı var, zararlı kalabalıklara değil. Tempoyu yakalamış, goller üstüne goller kaçırdıktan sonra golü bulmuş bir takım ve demorolize olmuş bir rakip. Basketbol veya voleybol olsa antrenör hemen mola alıp oyuncularını sakinleştirip kendilerine gelmesi için uyarır. Rakibin temposu düşürülür ve demorolize olmuş oyuncuların kendisine gelmesi için zaman kazandırılır. Futbolda molanın olmayışı ciddi bir dezavantajdır. Ama sağolsun bilinçli Galatasaray seyircisi! sahaya meşaleler atarak FB’nin mola almasını sağladı. Nitekim FB normalde demoralize olması gerekirken toparlanıp rakibini yakaladı. Seyircinin bu yaptığına anlam vermek imkansız.Futbolu Rasim Ozan Kütahyalı veya Adnan Aybaba gibi derin insanlardan! öğrenmeye çalışan seyirci kültürümüzün bunları düşünmesi tabi ki mümkün değil.
Güvenlik Güçleri; Ayakkabı içindeki bozuk paraları bulup çıkaran güvenlik güçlerinin o meşalelerin stadyuma girmesine, girse de tespit edilip çıkaramasına da diyecek bir şey bulamıyorum.

Aykut Kocaman; Her maçta rakibin orasına burasına çarpıp gol olur , kırk metreden vururuz gol olur veya birşeyler olur garip bir gol atarız kontejanına güvenerek, sahaya kaleci ile beraber 9 defansif oyuncuyla çıkıp oyuncularını psikolok olarak ezen, Galatasaraylı oyunculara güç veren, santraforsuz oynayan, maçı seyreden herkesin “Caner’in çıkıp Stoch’ un oyuna girmesi gerekiyor” diye bangır bangır bağırırken Caner’in penaltıya sebebiyet vermesine seyirci kalan Aykut Kocaman’a diyecek bir şey bulamıyorum.

Fatih Terim; Engin Baytar’ın golden sonra Kyut’a fırlattığı top neticesinde sarı kart görünce ikinci yarı muhakkak Abramat’ın oyuna girip Hamit’in göbeğe çekilip Engin’in oyundan çıkması gerektiğini çözemeyip, hem oyuncusunu hem takımını tehlikeye atan, maçta hiçbirşey yapmayan Hamit’in sahada kalıp ilk yarının belki de en iyisi Emre’nin dışarı alınmasına diyecek bir şey bulamıyorum.

Cüneyt Çakır; Avrupa Şampiyonası yarı final maçı yönetmiş bir hakemin kontrolü bu kadar yitirip bariz hatalar yapmasına, barajın pek önemli olmadığı bir mesafeden atılan serbest vuruş için düdüğümü bekle uyarısına, faullerde ki standart dışı uygulamalara, bariz golden önceki ele, verilemiyen penaltıya, Umut’un Elmander’in pasıyla kaçırdığı ancak pozisyon öncesi bariz ofsayt pozisyonunu kaçırmasına, kontrolsüzlüğe ve maçın tansiyonunu yükseltmesine, bu kadar formsuzluğa diyecek bir şey bulamıyorum.

Engin Baytar; Bu kadar şans bulup, affedilip, milli takıma kadar yükselip herkes tarafından milyonlarca kere uyarılmasına rağmen huyundan hiç vazgeçmeden, kendini yerlere atmasına, tahriklere sabırsız davranmasına, hakemi tartaklamasına, arkasından çıkarken turubunlerle tartışmasına ve maç bittikten sonra hiçbirşey olmamış gibi arsız bir tavırla madalya törenine katılmasına diyecek bir şey bulamıyorum.

Aydın; Galatasaray gibi bir takımda yıllarca top oynayıp ha patladı ha patlayacak deyip seyircileri patlatmasına, bir önceki FB maçında olduğu gibi çok müsait pozisyonda topu önceden yere yatmış kalecinin üstüne nişanlamasına diyecek bir şey bulamıyorum.

Elmander; Sol hafif çaprazdan kaleci ile karşı karşıya kalıp topa sağ ayağının dışıyla vurup fiziki olarak o topun kaleyi tutmasını beklemesine diyecek bir şey bulamıyorum.

Dany; Nereye geldiğinin ve hangi takımda oynadığının farkında olmadan mahalle defans oyuncusunun kaçırabileceği gibi rakibini dört kere kaçırıp, ikili mücadelelerin çoğunu kaybedip, stoper olarak oynayıp bir hava topunu bile alamamasına diyecek bir şey bulamıyorum.

Hamit; Son transferimi yaptım. Paramı alır,emeklilik planımı yapmaya başlarım edasıyla oynamasına diyecek hiçbir şey bulamıyorum.

Sonuç olarak ; eğer bu iki takım Türkiye’nin en iyi iki takımı ise bu antrenörler Türkiye’nin en iyi antrenörleri ise AVRUPA ŞAMPİYONLAR LİGİ için diyecek birşeyler bulabiliyorum. “Gruplarda boğuluruz.

Ercan Özdemir / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?