“Superman” sonunda Lakers’da

Sonunda beklenen oldu, ve Orlando Magic forması giyen Dwight Howard, Los Angeles Lakers ile anlaştı. 4 takım arasında 8 oyuncuyu kapsayan anlaşma Perşembe akşamı geç saatlerde sonuçlandı. Bu anlaşma sonunda Lakers forması giyen Andrew Bynum da Philedelphia 76ers takımına gönderildi. İsmi sıklıkla takasta kullanılacağı söylenen Pau Gasol ise Lakers forması giymeye devam edecek.

4 takım arasında gerçekleşen takasa göre, Denver Nuggets Al Harrington ve Arron Affalo’yu Orlando Magic’e, Phili 76ers Andre İguodala’yı Denver Nuggets’a, Phili 76ers Nikola Vücevic ve Mo Harkless’i Orlando Magic’e ve en son Orlando Magic de Jason Richardson’u Phili 76ers’a gönderecekler.

Bunun yanında Lakers, 76ers ve Nuggets takımları ilk sıra draft haklarını Orlando Magic takımına verecekler.

Yalnız Los Angeles Lakers, Phoenix Suns takımından Steve Nash’i transfer ederken 2013 ve 2015 ilk sıra draft haklarını Suns takımına vermişti. Bu yüzden Lakers 2017 ilk sıra draft hakkını Orlando Magic takımına verecek. (NBA kurallar gereği bir takım üst üste iki sene draft hakkını transfer/ takas için kullanamıyor)

Magic takımında mutlu olmadığını ve takas ile Nets’e transfer olmak istediğini her fırsatta söyleyen ve Magic ile bağlarını çok önce kopartan 26 yaşındaki Howard Nisan ayında sırtından ameliyat olmuştu. 2013 yılı başına kadar oynayamacak olan oyuncu bu duruma rağmen NBA’in en iyi pivotu olarak gösteriliyor.

Sakatlığı nüksedene kadar 3 sene üst üste NBA’in en başarılı defansif oyuncusu seçilen, 6 defa NBA All-Star olma başarısı gösteren Howard, 2.11 boyunda 212 kilo ağırlığında ve genel ortalamaları ise 18.4 sayı 13 rebound ve 2.2 blok şeklinde.

Howard’ın Orlando Magic ile 1 sene daha olan kontratı bu şekilde Los Angeles Lakers takımına geçmiş bulunuyor. Daha önce defalarca, olan kontratını uzatmayacağını, ve önce bunun şartlarını yerine getirip bitireceğini söyleyen Howard’ın bu seçimi Los Angeles Lakers takımı yetkilileri için pek önemli olmasa gerek ki oyuncunun kontrata bağlı kaldığı son senesi olan 2012-2013 sezonunda oyuncuyu kadrolarına kattılar. Bundan da anlaşılacağı gibi Howard önümüzdeki sene sonunda ya serbest kalacak, ya da Los Angeles Lakers ile 5 yıllık bir zaman dilimini kapsayacak $117.9 milyon’luk yeni bir anlaşma imzalayacak.

Lakers’la anlaşmak istemeyip başka bir takıma transfer olmak isterse, bu transfer için başka bir takımın Howard için önerebileceği en yüksek ücret 4 yıl için $87.5 milyon. Oyuncu önümüzdeki sene Los Angeles Lakers takımından $19.4 milyon kazanacak.

Geçtiğimiz senelerde Lakers forması giyen 24 yasındaki Bynum ise, Howard’dan sonra NBA’deki en iyi ikinci pivot olarak gösteriliyor. Ortalamaları ise 18.7 sayı, 11.8 rebound ve 1.9 blok.

Bynum’un bir özelliği 2005 yılında hala lisede oynarken Los Angeles Lakers takımına transfer olması. Sıkça sakatlanan Bynum 6 yıllık NBA kariyerinde sadece 2006-2007 sezonunda tam bir sezon oynayabilmiş.

Her iki dizinden ciddi sakatlıkları bulunan, ve sağ dizinden ameliyat geçiren Bynum 2007-08 seazonunda 46 maç, 2008-2009 sezonunda 32 maç, 2010-11 sezonunda ise 24 maç oynayamamış.

Bu transferle birlikte NBA’in efsanevi takımlarından Los Angeles Lakers da ilginç bir istatistiğin altına imza atmış bulunuyor… Yıllar boyu George Mikan, Wilt Chamberlain, Kareem Abdül-Cabbar ve Shaquille O’Neal gibi en iyi pivotları kadrosuna katmayı başaran Lakers, bu sene de Dwight Howard gibi bir ismi bu isimlerin olduğu listenin altına ekleme başarısı gösteriyor.

Burak Yarkent / Los Angeles
[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?