Sürgün Günü Amerika’da Yaşayan Ahıskalılar Tarafından Anıldı

Amerika Birleşik Devletler’inde (ABD) yaşayan Ahıskalılar, 1944 yılında başlayan sürgün ve zulüm dönemlerinde şehit olan Ahıskalıları andı.

Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki programda Türkiye’de son dönemde şehit olan güvenlik güçleri ile geçen yıl Van depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlar da unutulmadı. Kuran-ı Kerim tılaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Dayton Amerika Ahıska Türk Toplumu Başkanı Hasan İskender, “1944 Sürgün olayı bundan 67 önce 15 Kasım tarihi, yalnız Türk tarihinin değil, insanlık tarihinin de kara sayfasıdır. Zira bu tarih, bir kış gecesi 200′den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce insan, birkaç saat içinde ocağından sökülerek yük ve hayvan vagonlarında, Sibirya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülmüşlerdir. Sürgün edilenlerden 17 bin kişi yollarda öldü. Sağ kalanlar da, ata vatanından ebedi ayrılığa mahkum edildiler. Bu yetmiyormuş gibi 1989 da Mayıs ayında Özbekistan’da, Fergana’da kardeş kanı döküldü ve yine onlarca şehit verildi. Ahıskalıların sürgün hayatı bununla da sınırlı kalmadı. Rusya’da da birçok sıkıntılar yaşandı. Bugün ABD’deyiz; oldukça rahatız ancak gelecek nesillere bu yaşananları unutturmayalım.Onlar bizim çektiklerimizi çekmesin.Dünya da dostluk kardeşlik olsun.” dedi.

Programda Ahıskalı öğrencilerin okuduğu şiirler dinleyenleri duygulandırdı.Sürgüne ait fotoğraflar ise sürgünün acı yüzünü bir kez daha hatırlattı. Ohio Türk Amerikan Derneği Dayton Yöneticisi Özgür Özey ise yapılan zulmün çok acı olduğunu ve bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine düşen sorumluluk bilinciyle hareket etmesinin gerektiğini vurguladı. Birliğin önemine değinen Özey, “Bugün hem Ahıskalı kardeşlerimizin şehitlerini anıyoruz hem de Türkiye’de teröre verdiğimiz şehitlerimizi hep birlikte anıyoruz. Bu program bizim birliğimizin çok güzel örneğini teşkil ediyor. Geçmişde yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için, Dünya`nın dört bir tarafında huzurun ,barışın tesisi için hep birlikte elele gayret göstermeliyiz.’’ dedi. Program 1944’te yaşanan olayların anlatıldığı belgesel ile devam etti. Belgesel sırasında özellikle bazı yaşlı Ahıskalıların gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Ayrıca Dayton’da yaşayan Ahiskalılar geçtiğimiz günlerde Amerika`nın doğu kıyılarını etkileyen en az 100 kişinin hayatını kaybettiği ve bir çok kişinin evsiz kaldığı Sandy kasırgası mağdurları için bir yardım kampanyası da başlattı.

Alaturkaonline / Dayton

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?