Suriye için son sözü Gül ve Erdoğan söyleyecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye uygulayacağı yaptırımların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak istişarelerin ardından açıklanacağını söyledi.

Davutoğlu, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Arap Birliği’nin almış olduğu kararları destekliyoruz. Büyük ölçüde uygulayacağız. İlgili bakanlarımızla istişarelerimiz sürüyor” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Su konusu gündemde hiçbir zaman olmayacak. Sıradan vatandaşların günlük hayatını etkileyecek tedbirler alınmayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla yapacağımız istişarelerden sonra bu yaptırımları açıklayacağız” ifadesini kullandı.

TAMPON BÖLGE

Suriye’de tampon bölge oluşturulması ihtimaline ilişkin sorular üzerine Davutoğlu, kendisinin “tampon bölgeyle adım atılır” demediğini belirterek, “Bundan sonraki her adım uluslararası meşruiyet içinde, uluslararası toplumla düşünülür, tampon bölge ifadesini kullanmadım hiçbir zaman” diye konuştu.

Tampon bölgenin şu anda gündemde olan bir konu olmadığına işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda bizim için gündemde olan Arap Ligi inisiyatifiyle birlikte geliştirdiğimiz politikalardır. Bu konuda da zaten belli önemli adımlar atıyoruz. Keşke Suriye yönetimi, komşularından, dost ve kardeş Türkiye’den, diğer Arap ülkelerinden gelen tavsiyeleri dinleyip bugün bu tabloyla karşı karşıya kalmasaydı.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?