Suriye’de ‘emsalsiz’ katliam

Arap Birliği’nin gözlemci isteğini kabul eden Esad rejimi içeride ise Fransa’nın tabiriyle “emsalsiz” bir katliama girişti. Suriyeli muhalif eylemciler ülkede son iki günde yaşanan çatışmalarda 200’den fazla kişinin öldürüldüğünü ileri sürüyor.

SURİYE’de Beşar Esad rejimi bugün Arap Birliği gözlemcilerinin gelişi öncesi muhalefete yönelik baskıyı had safhaya çıkardı. Londra merkezli “Suriye İnsan Hakları İzleme” kuruluşunun başkanı Rami Abdülrahman, Türkiye sınırındaki İdlib ilinde saf değiştiren 100’den fazla askerin yanı sıra 111 sivil ve eylemcinin öldürüldüğünü açıklayarak, “Salı Suriye devriminin en kanlı günüydü” diye konuştu. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, “Salı günü Suriye’de emsalsiz ölçekte bir katliam yaşandı. BM Güvenlik Konseyi’nin acil olarak sert bir karar çıkarması gerek” dedi. Suriye İnsan Hakları İzleme kuruluşu isyancıların pazar gününden bu yana Türkiye’ye sınır İdlib’teki 17 askeri aracı yok ettiğini, Dera’da 14 askeri öldürdüğünü açıkladı.

Suriye Ulusal Konseyi ise pazartesi ve salı Esad güçlerince toplam 250 kişinin öldürüldüğünü duyurdu ve sivillerin korunması için uluslararası müdahale istedi. Konsey, Cebel el Zaviye, İdlib ve Humus’ta “güvenlik kuşakları” oluşturulması ve “felaket bölgesi” ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi ise öncü gözlemci heyetinin bugün Suriye’ye gideceğini açıkladı.

Bush’u özleyen de var

IRAK ve Afganistan’ı işgal ederek bir dönem “dünyanın en nefret edilen insanı” olan eski ABD Başkanı George W. Bush’u özlemle arayanlar da var. Türkiye sınırındaki İdlib bölgesine bağlı Kafranbel kasabası sakinlerinin 16 Aralık’ta düzenledikleri bir protesto gösterisinde açtıkları pankarttaki, “Obama’nın pısırıklığı bizi öldürüyor. Bush’un ataklığını özlüyoruz. Dünya Amerikalı Cumhuriyetçilerle daha iyi bir yer” ifadeleri dikkat çekti. Kafranbel kentinin belediye başkanı, Esad muhaliflerine destek sağladığı gerekçesi ile askerler tarafından fakalaya yatırılmış, internette yayınlanan görüntüler büyük tepki çekmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?