53.6 F
Los Angeles
2 Nisan 2023
AnasayfaHaberlerSuriye'de kaybolan Türk gazetecilerden iyi haber

Suriye’de kaybolan Türk gazetecilerden iyi haber

Suriye’deki olayları takip etmek ve belgesel çekmek için İdlib kentine giden, ancak beş gündür kendilerinden haber alınamayan Gerçek Hayat dergisinin Ortadoğu temsilcisi ve Milat Gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

A.A muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Özköse ve Coşkun’un nerede olduklarına ilişkin haberlerin çelişkili olduğu, ancak gelenbilgilerin tamamında kaybolan gazetecilerin sağlık durumlarının iyi olduğubelirtildi.

Gazetecilerin, İdlib’in Binniş kasabası yakınlarında bulunan el-Fuaköyünde alıkonulduğu ve ardından Suriye güvenlik güçlerine teslim edildiği iddiaediliyor.

Resmi rakamlar tarafından olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

“TÜRKİYE YOĞUN ÇABA SARF EDİYOR”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de beş gün önce kaybolan Türk gazeteciler için her türlü girişimi yaparak, onların sağ salim dönüşleri için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Konya’da katıldığı bir toplantı çıkışıbasın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin, “Suriye’ye giden iki Türk gazeteciden dört gündür haber alınamıyor, size ulaşan son bilgiler nedir?” şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, bu haber kendilerine ulaşır ulaşmaz yoğun bir çaba içerisine girdiklerini belirtti.

MİLAT GAZETESİ GYY: ARKADAŞLARIMIZIN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Gerek Suriye yönetimi gerek ilgili taraflar nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve bulunmaya devam ettiklerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Tabii bu tür durumlarda saygı gösterilmesi gereken husus; gazetecilerin, basın mensuplarının güvenliğidir. Olağanüstü şartlarda görev yapan basın mensupları bazı risklerle karşılaşabilirler, ama kim nerede olursa olsun basın mensuplarının görevlerini yaparken onların güvenliğinin teminat altına alınması lazım. Son dönemde Suriye’de uluslararası basından da hepimizi üzen kayıplar oldu. Bu Suriye’deki durumun ne kadar ciddi bir noktaya geldiğini gösteriyor. Bizim basın mensuplarımız için de her türlü girişimi yaparak sağ salim dönüşleri için yoğun çaba sarf ediyoruz. Onların ülkemize sağ ve salim dönmelerini temenni ediyoruz.”

“SURİYE’YE SEYAHAT KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN”

Davutoğlu, başka bir gazetecinin, “Irak’ta 24 Türk işçinin kayıp olduğunu” hatırlatması üzerine, bu konuda kendilerine detaylı bir haberin ulaşmadığını bildirdi.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ ÜNAL: IRAK’TA TUTUKLU TÜRKLER İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILIYOR

“Ülkemizin dışarıda aktiviteleri arttıkça bu tür olaylarla karşılaşılıyor” diyen Davutoğlu, “En son Afganistan’da kaçırılan bir işçimizi biliyorsunuz. Geçen hafta kurtarmıştık. Nerede olursa olsun bütün vatandaşlarımızı takip etme gücümüz ve irademiz vardır. Bu konuda bütün çabalarımızı sürdüreceğiz. Özellikle Suriye’de son günlerde yaşadığımız gelişmeler sonucunda vatandaşlarımızın Suriye seyahatleri konusunda son derece dikkatli olmalarını özellikle rica ediyoruz” diye konuştu.

“RUSYA İLE TEMASI SÜRDÜRÜYORUZ”

Gazetecilerin, Rus yetkililerin, Rusya’nın Esad rejimine yardımcı olmayacağına dair açıklamalar yaptığı yönündeki bir sorusu üzerine Davutoğlu, bu yönde bir açıklamanın kendisine ulaşmadığını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin ve Medvedev’le görüşmeleri olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Putin’in seçimi sonrası tekrar görüşmeler oldu. Sayın Lavrov’la da benim gerek Moskova ziyaretinde gerek daha sonra görüşmelerimiz oldu. Rusya ile her türlü düzeyde teması sürdürüyoruz, diğer ülkelerle olduğu gibi… Önemli olan burada Suriye bağlamında insani durumun kötüleşmesidir. Uluslararası toplumun bütün çıkar ve ideolojik farklılıkları, stratejik çıkarları göz ardı ederek her şeyden önce Suriye’deki insani trajedinin durdurulması için ortak çaba gösterilmesi lazım. Bu konuda da diğer ülkelerle birlikte Rusya’ya çağrıda bulunduk. Ümit ederiz ki uluslararası toplum bu basireti gösterir. Bu katliamlar karşısında ortak bir tavır benimsemek mümkün olur.”. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,406BeğenenlerBeğen
16,211TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,713TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın