Suriye’de masadayız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1990’lı yıllarda Irak konusunda Türkiye’nin masada olmadığını belirterek, “Suriye konusunda her şey masada ve biz de masadayız. Tüm çabalara rağmen Rusya ve İran’la görüş ayrılığını gideremedik. Birileri göz yumuyor diye kimse susmamızı beklemesin” dedi.

Davutoğlu, Tunus’ta katıldığı Suriye’nin Dostları Grubu Toplantısı’nın ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Suriye’nin Dostları Grubu sonuç bildirisinde yer alan “Suriye ile diplomatik ilişkilerin azaltılması” ifadesini de değerlendirerek şunları söyledi:

Büyükelçi kalacak

“Diplomatik ilişkilerin azaltılması kararını değerlendireceğiz. Biz mümkün olduğu müddetçe büyükelçiliği açık tutmak istiyoruz. Prensip olarak Libya’da da, Irak’ta da temsilciliklerimizin halkla temasımızın sürdürmesi için mümkün olduğu sürece açık tuttuk.

Yeni yol açacağız

Suriye konusunda tüm çabalara rağmen Rusya ve İran’la görüş ayrılığımızı gideremedik. Bunun sorumluluğu bizde mi? İstedik ki bu süreçte kimse negatif rol oynamasın uluslararası toplum birlikte hareket etsin. Görüş ayrılıkları var diye yürüttüğünüz inisiyatiften geri kalamazsınız. Birileri göz yumuyor diye bizim susmamızı kimsenin beklememesi lazım. Biz geriye çekilip ne olursa olsun demiyoruz. BM’de kabul edilen kararı benimseyen ülkelerle aktif diplomasi yürütüyoruz. Yolun bittiği yerde yeni yol açacağız.

Her kesim yer almalı

İstanbul Konferansı öncesinde Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile salı günü biraraya geleceğim. Yine Mart ayı için Arap

Baharı’nda Hristiyanlar ve dini topluluk arasındaki ilişkiler konusunda bir toplantı yapacağız. Bizim için Ortadoğu, tüm din ve mezheplerin bir arada yaşaması gereken bir yer. SUK’ta da Kürt, Alevi, Nusayri, Hristiyan her din ve mezhepten insanların yer alması için çaba sarfediyoruz.”

Minsk’e yüreğim yanıyor

Davutoğlu, sözde Ermeni soykırımını inkâr yasası ardından giderek tartışmalı bir hal alan Fransa’nın AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığına da değindi. Davutoğlu, “Hâlâ yüreğim yanıyor. Nasıl olurda Minsk sürecinde Türkiye olmaz” dedi. Suriye’nin Dostları Grubu’nun üçüncü toplantısının Fransa’da yapılacağının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, şöyle konuştu: “1915 olaylarını inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasanın, Fransa Anayasa Konseyi’nde ay sonuna kadar bir karara bağlanmasını bekliyoruz. Ümit ederiz ilişkiler o zaman kadar düzelir. İnşallah gitmemem gibi bir duruma gerek kalmaz.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?