Suriye’deki Türklere acil çağrı: Türkiye’ye dönün

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki Türk büyükelçiliğinin 22 Mart itibarıyla kapatılacağını bildirdi. Açıklamada, Suriye’deki Türklere yurda dönmeleri çağrısı yapıldı. Suriye’de kaybolan ve bir haftadır kendilerinden haber alınamayan Türk gazetecilerle ilgili olarak da İran’dan destek istendi.

Dışişleri açıklamasında, Şam’daki büyükelçilik hizmetlerinin 22 Mart 17.00’den itibaren durdurulacağı, hizmetlerin Halep Konsololosluğu tarafından yürütüleceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, mecbur kalınmadıkça Suriye üzerinden karayolunun kullanılmaması, zorunlu hallerde ise gündüz seyahat edilmesi yönünde daha önce yapılan uyarıları yaşanan gelişmeler üzerine tekrar hatırlattı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Suriye’deki gelişmelerin seyrinin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye’de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir. Suriye’deki son gelişmeler ışığında, Şam Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce konsolosluk hizmeti verilmesi faaliyeti 22 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.00’den itibaren durdurulacaktır. Halep Başkonsolosluğumuz ise vatandaşlarımıza mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edecektir. Diğer taraftan, Suriye’deki vatandaşlarımızın gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubeleri’ne de başvurmaları her zaman mümkündür. Suriye’deki vatandaşlarımızın ayrıca, konsolosluk hizmetleri ve işlemleri hususlarında danışmak istedikleri konularda haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’yle (+90 312 292 29 29) temasa geçmeleri tavsiye edilmektedir.”

ERDOĞAN’DAN TAMPON BÖLGE AÇIKLAMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Suriye’ye tampon bölge kurulacağına yönelik açıklamaları hatırlatılan Erdoğan, şu anda bunun değerlendirmesinin yapıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Burada Büyükelçimizin geri çağrılmasından tutunuz, oradaki Türk vatandaşlarımıza varıncaya kadar değerlendirmeleri yapıyoruz… Yani tampon bölge var, güvenlik bölgesi var. Hepsi bu çalışmaların içerisinde var. Çünkü olaya tek düze bakmak yanlış olur. Birçok alternatifler değerlendiriliyor” dedi.

Erdoğan, “Kilis’teki hazırlıklarımız bittiği anda Hatay’daki çadır kenti konteynır kente çevirmek suretiyle ibadethane ve sosyal donatı merkezlerini de tamamlayarak ilk etapta20 bin kişilik şehir oluşturuyoruz” diye konuştu.

KAYIP GAZETECİLER İÇİN İRAN DEVREDE

İran’ın Ankara’daki büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’de kaybolan Türk gazetecilerin özgür kalmasına yardımcı olunması için İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi’yi aradığını bildirdi. Hüseyinpur “Suriye’de kaybolan iki Türk gazetecinin bulunması için Tahran yönetiminin hazır olduğunu” söyledi.

DHA’nın bildirdiğine göre, İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya bilgi veren Büyükelçi Hüseyinpur, “Suriye’deki iki Türk gazetecinin serbest kalması için Bakan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi telefonla aradı. İran bu konuda gerekli yardımı yapacaktır” dedi.

Hüseyinpur, Türk gazetecilerin bir an önce ülkelerine geri dönmelerini umut ettiğini söyledi.

Suriye’de bulunan Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’dan yaklaşık bir haftadan beri haber alınamıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?