Suriye’den Türkiye sınırında hava operasyonu

Suriye savaş uçaklarının Türkiye sınırı yakınlarındaki Azez kasabasına düzenlediği hava saldırısında 40’tan fazla kişinin öldüğü bildirildi. Çok sayıda evin yıkıldığı bombardımanda muhaliflerce kaçırılan yedi Lübnanlı’nın da yaralandığı, dördününse kayıp olduğu iddia edildi.

Reuters’a konuşan Muhammed Lahini isimli bir doktor, muhaliflerin kontrolündeki kasabaya düzenlenen hava saldırısında 30 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi.

İsyancı komutan Ahmed Gazali ise ajansa yaptığı açıklamada, muhaliflerce Mayıs ayı sonundan bu yana rehin tutulan 11 Lübnanlı’dan yedisinin bombardımanda yaralandığını belirtti.

Yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğunu ifade eden Gazali, diğer dört Lübnanlı’nın enkaz altında olabileceğini söyledi. İsyancı komutan, “Rehinelerin tutulduğu bina da vuruldu. Kayıp Lübnanlıları bulmak için yürüttüğümüz arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Sağ olarak bulunmaları için Allah’a dua ediyoruz” dedi.

LÜBNAN’DABİR TÜRK VATANDAŞI VE 20’DEN FAZLA SURİYELİ KAÇIRILDI

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, aralarında bebeklerin de bulunduğu çok sayıda kişinin enkaz altında can verdiği görüldü.

EVDEN BOMBA SESLERİ İLE DIŞARI ÇIKTIK

Halep’in Azez ilçesi yakınlarındaki saldırılara şahit olan ve yaralılarla birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli genç, Azez ilçesi yakınlarında gerçekleştirilen saldırı sırasında yaşananları anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli, “Evde oturuyorduk bomba sesleri ile dışarı çıktık. Etrafın bombalandığını gördük” dedi.

Savaş uçaklarıyla bombalandıklarını gördüklerini dile getiren Suriyeli, “Allah büyüktür, Allah inşallah bize yardım eder” diye konuştu.

Ak Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azez’in 10-15 gündür Özgür Suriye Ordusu’nun elinde olduğunu, bugün ise Esed ordusunun Azez’i uçaklarla bombaladığını söyledi.

Şu anda 70-80 yaralının Kilis Devlet Hastanesi’ne ulaştığını, aldıkları bilgilere göre bin Suriyeli’nin sınıra dayandığını belirten Dal, şunları anlattı:

“Şu anda bombardıman devam ediyor. Bombalama sesleri Türkiye’ye kadar geliyor. Beşşar Esed orada bir vahşet yapıyor. Esed insan gibi görünüyor ama insan dışındaki her şey kendisinde mevcuttur. Şu anda hastane içerisinde çok sayıda çocuk ve kadın var. Kolları kesilen, ayaklarını kaybedenler var. Dünyanın ve Birleşmiş Milletler’in bu vahşete ‘dur’ demesi lazım.”

YARALILARDAN BAZILARI TÜRKİYE’YE GETİRİLİRKEN ÖLDÜ

Anadolu Ajansı, Azez’deki saldırılarda yaralanan 86 Suriyeli’nin Türkiye’ye getirildiğini, bunlardan bir kısmı yolda olmak üzere, 13’ünün hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kilis Devlet Hastanesi Başhekimi Muhammed Ali Bekir, yaralıların Azez kentinden geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Acil servisimize toplam 86 yaralı geldi. Yaralılardan bir kısmı getirilirken bir kısmı da hastanede olmak üzere 13’ü öldü. 12 hasta da Gaziantep’teki hastanelere sevk edildi. Diğer hastalar şu an gözlem altındatutuluyor. Aldığımız duyumlara göre bombalama devam ediyor.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?