Suriye’ye yardım köprüsü Türkiye’den

İstanbul’da pazar günü düzenlenecek Suriye’nin Dostları Grubu toplantısıyla ilgili bilgi veren Türk yetkililer, BM ve Şam Yönetimi arasında bir mutabakat sağlanması halinde yardımların Türkiye üzerinden ulaştırılabileceğini belirtti.

SURİYE’nin BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planını resmen kabul etmesi halinde bu ülkeye dışarıdan yapılacak yardımlarda Türkiye’nin köprü görevi üstlenebileceği bildirildi. İstanbul’da önümüzdeki pazar günü düzenlenecek Suriye’nin Dostları Grubu toplantısıyla ilgili bilgi veren Türk yetkililer, BM ve Şam yönetimi arasında bir mutabakat sağlanması halinde, Türkiye üzerinden Suriyelilere yardım ulaştırılması için adım atılabileceğini söylediler. Yetkililer, “Sınır komşusu olarak yardımcı olmamız çok normal. Bu yardım köprüsü ağırlıklı karayoluyla olur. Ancak istenildiğinde havayolu da kullanıma açılabilir” dediler.

İstanbul Zirvesi’nde Beşar Esad yönetiminin kabul edeceğini açıkladığı Annan planı ile muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) durumu ele alınacak. Zirvede, halen kendi aralarında anlaşmazlık bulunmasına rağmen SUK’un “Suriyedeki muhalefet güçlerinin tek temsilcisi” olarak ilan edilmesi bekleniyor. Ankara, Annan planıyla ilgili ise, Esad yönetiminin verdiği sözü tutup tutmadığına, planda şartları hayata geçirip geçirmediğine bakacak.

Annan planı ön koşulsuz

Türk yetkililer “Annan planı da, Suriye’nin Dostları Grubu da şiddetin durmasını ve çok partili demokratik bir seçim sürecine gidilecek siyasi sürecin önünün açılmasını hedefliyor. Sadece taktikleri farklı. Annan planı ön koşul ve ön yargılar olmadan başlayan bir müzakere süreci” dediler.

İstanbul Zirvesi için evsahibi ülke konumuyla Türkiye’nin hazırladığı sonuç bildirgesinin taslağında, Suriye’ye insani yardım sağlanması, ülkedeki şiddetin durması, başka ülkelere sığınan Suriyelilere yardımcı olunması konusunda kararlılık ile siyasi dönüşümün bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğine atıfta bulunuluyor. Sonuç bildirgesinde Suriye’ye yönelik bazı ek yaptırımların da yer alması bekleniyor. Rusya ve Çin’in katılmayacağı toplantıya İran ise davet edilmedi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Annan planını kabul ettiklerini Kofi Annan’a ilettiğini ancak muhalefetin “terör eylemleri” bitmeden planın başarılı olamayacağını da belirttiğini duyurdu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?