TAB, Antakya Medeniyetler Korosu’nu ağırladı

Turkik Amerikan Birligi (TAB) tarafindan  üç semavi dinin temsilcilerinden kurulu Antakya Mediniyetler Korosu’nu ağırladı. Başkent Washington’da düzenlenen öğle yemeğine Koro ile birlikte Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’de katıldı.

Antakya’da yaşayan üç semavi dine mensup kişilerden kurulu koronun mensupları, amaçlarını; farklı din ve kültürlere sahip insanlar  arasında barış ve uyumu evrensel bir dil olan müzikle birarada tutmak olarak ifade etti. Koro üyeleri verdikleri bilgide, faaliyetleri arasında Antakya şehrinin mozaik dokusunu ve insanlar arasında oluşan hoşgörüyü dünyaya göstermek olarak aktardı.

TAB’ın verdiği yemekte konuşanHatay Valisi Lekesiz, Antakya şehrinin tarih boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok milleti bağrına bastğını anımsattı. Antakya’nın kültürel açıdan oldukça zengin bir şehir olduğunu belirten Vali Lekesiz, şehirlerinde hem Arapça’nın hem de Türkçe’nin anadil olarak konuşulduğunu vurguladı.

Antakya’nın kültürel zenginliğinin ekonomik refahına da olumlu katkıları olduğunu ileri süren Vali Lekesiz, şehirdeki hoşgörü kültürünün Hatay sakinleri arasında ticaret ilişkilerini canlı tuttuğunu, güven verdiğini aktardı. TAB’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Val, Türkiye adına Washington’da lobi çalışmalarından dolayı da Birliği takdir ettiğini söyledi.

Üç kutsal dine mensup insanlardan oluşan Koro, geçtiğimiz haftalarda Amerika’ya gelerek burada Anadolu insanın zengin kültürel, tarihi birikimini verdiği konserlerle ABD’de tanıttı. Üç semavi dinin mensuplarının bir arada olduğu Koro Amerikalara, Anadolu’da Akdeniz, Asya, Mezapotanya ile Avrupa medeniyetlerinin harmanlandığı zengin kültürel, tarihi ve yaşayışı olduğunu anlatmış oldu.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?