Tablet bilgisayarlara dayanıklılık testi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), FATİH projesi kapsamında dağıtılacak tablet bilgisayarlara dayanıklılık testi yaptırdı.

Ayrıca bilgisayarların hasar görme ihtimali de göz önünde bulundurularak her okula yüzde 3 oranında fazla tablet gönderilmesi kararlaştırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının Şubat ayında pilot uygulamasını başlatacağı FATİH Projesi, 17 ilde ve 52 okulda start alıyor.

MEB yetkilileri, proje için seçilen 17 ilin, bakanlığın daha önce de bazı projelerde pilot uygulamalar yaptığı iller olduğunu belirtirken, her bölgeden okulun seçildiğini bildirdi.

Pilot iller, projenin koordinatörü TÜBİTAK Başkanlığındaki heyet tarafından değerlendirildi. Projenin pilotlaması yapıldıktan sonra yine bu illerde heyet incelemelerde bulunacak ve projenin etkilerini araştıracak.

MEB yetkilileri, çok sayıda tablet dağıtılmasından dolayı bunların zarar görebileceğine ilişkin endişelerin dile getirildiğini belirterek, kırılması, hasar görmesi gibi her soruna ilişkin çözümlerin pilot uygulamada görüleceğini ifade ettiler.

Proje için yurt dışındaki tüm örneklerin incelendiğini vurgulayan bakanlık yetkilileri, tabletin Türkiye’de üretimiyle ilgili açık mektup olduğunu, bu mektubun, TÜBİTAK ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından imzalanarak, bütün dünya firmalarına gönderildiğini ve herkesin Türkiye’de üretim yapmaya çağrıldığını kaydettiler.

“Fazladan gönderilecek”

Tablet bilgisayarların, yazılım gereği 2 hafta akıllı tahtayı görmediği zaman kapanacağına işaret eden bakanlık yetkilileri, yaz tatilinde ise 3 ay olarak bilgisayarın güncellenmesinin ayarlanacağını ve böylece tablet bilgisayarların kapanmayacağını belirttiler.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yaptıkları çalışmalarda, toplantılarda tabletlerle ilgili her türlü ihtimali değerlendirmeye aldıklarını vurgulayarak, kırılması, hasar görmesi konusunda değerlendirmeler yapıldığını, bu ihtimallere karşı her okula yüzde 3 oranında fazla tablet gönderilme kararı alındığını, tablet bilgisayarların sigortalanmayacağını kaydettiler. Buna göre, karşılaşılan sorunlara ilişkin her öğrenci için ayrı özel önlemler alınabilecek.

Çocukların tablet bilgisayarları nasıl kullandığının da pilot uygulama sonucunda belirleneceğini anlatan bakanlık yetkilileri, sonuca göre tedbirlerin uygulanacağını ifade ettiler. Yetkililer, konuya ilişkin akla gelebilecek soruların cevabının uygulamada bulunacağını belirttiler.

“Sağlam olmasına özel önem verildi”

Öğrencilerin tablet bilgisayarları düşürme, birbirlerine atma konularının da çeşitli toplantılarda ele alındığını belirten bakanlık yetkilileri, tabletlerin sağlam olmasına özel önem verildiğini, dayanıklılık testinin yapıldığını söylediler.

Tabletlerin pilot uygulaması için Samsung ve General Mobile firmalarından Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla alındığını anımsatan bakanlık yetkilileri, Samsung’dan alınan 4 bin 800 tabletin her biri için 775 TL, General Mobile’dan alınan 4 bin tabletin her biri için ise 599 TL ödeneceğini bildirdi.

Vestel’den alınan akıllı tahtalara da her biri için 3 bin 990 TL ödeneceğini ifade eden bakanlık yetkilileri, bilgisayarların en ileri teknik özelliklere sahip olacağını kaydetti.

Tablet bilgisayarın dayanıklı olmasının yanı sıra camın kalitesinin ve hafızasının öncelikli konu olduğunu belirten bakanlık yetkilileri, her bir tabletin 16 GB hafızaya, Samsung tabletlerin 10,1 inç, General Mobile 8,9 inç ekran büyüklüğüne sahip olacağını bildirdiler.

Tabletlerde USB ve kamera olacak, ancak kullanıma kapalı bulunacak. USB bölümleri sadece teknik servis tarafından gerektiğinde kullanılabilecek şekilde dizayn edilecek. Tabletlerde 3G internet olmayacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?