TACCI’nin yemeği, Türk ve Amerikan iş dünyasını bir araya getirdi

TÜRK Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası’nın (Turkish American Chamber of Commerce & Industry-TACCI) geleneksel gala yemeği Türk ve Amerikan iş dünyasını bir araya getirdi. Perşembe akşamı New York New York Athletic Club’da verilen geleneksel gala yemeğine 200’e yakın davetli katıldı.

Nafiz ALBAYRAK  / NEW YORK (DHA) Fotoğraflar: Basri Şahin (A.A)

TÜRK Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası’nın (Turkish American Chamber of Commerce & Industry-TACCI) geleneksel gala yemeği Türk ve Amerikan iş dünyasını bir araya getirdi. Perşembe akşamı New York New York Athletic Club’da verilen geleneksel gala yemeğine 200’e yakın davetli katıldı.

New York ve çevre eyaletlerindeki Türk ve Amerikalı işadamlarının yanısıra Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samar, Ticaret Ateşesi Yavuz Özutku, TACCI Başkanı Sevil Özışık’ın da katıldığı gala yemeğinde gerek Türkiye ile ABD, gerekse ABD’de yerleşik Türk işadamlarının Amerikalılarla daha çok ticari ilişkide bulunmalarının yolları araştırıldı. Geceye katılan sürpriz konuk ise Fox TV kanalının ünlü programcılarından Montel Williams oldu.

TACCI Başkanı Sevil Özışık, Türkiye ile Amerika’nın askeri ve politik alanda çok yakın işbirliği içinde olmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Ancak üzücü tarafı bu sıkı ilişkiyi ekonomik alanda gösterememiş olmamızdır. Biz, Türk ve Amerikan iş dünyasını bir araya getirerek iki ülke arasındaki ticareti arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Özışık, Türkiye ile Amerika arasında özellikle gıda, enerji, eğitim ve sağlık sektörleri alanında ticaretin geliştirilebileceğini söyledi. ABD başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye gittiğini anımsatan Özışık, bunun kendilerini heyecanlandırdığını ve iki ülke arasındaki ticareti arttırmaya yönelik çabalara moral olduğunu ve geceye katılımcıların yarısının Amerikalı olduğunu anlatan Özışık, New York Belediyesi’nden yetkili kimselerin gelmesinin de Türkiye’ye verilen değeri göstermesi açısından önemli bulduğunu dile getirdi.

GECEDEN ELDE EDİLEN GELİR HAİTİ’YE

TACCI ve Globond tarafından ortaklaşa düzenlenen gala yemeğine katılım belli bir ücret karşılığı olurken buradan elde edilen gelir korkunç bir depremle sarsıla Haiti’ye gönderilecek. TACCI Başkanı Özışık, gala yemeğini Globond ile düzenlediklerini ve elde edilecek gelirinde Haiti’ye gönderilmesinden gurur duyduklarının altını çizdi.

TÜRKİYE SON 7 YILDA ÜÇ KAT DAHA ZENGİNLEŞTİ

Gecede konuşan Büyükelçi Ertuğrul Apakan, TACCI’nın Türk ve Amerikan iş dünyasını aynı açtı altında toplayarak önemli bir hizmete imza attığını söyledi. Türkiye’nin 2002 yılından sonra ekonomik alanda kat ettiği mesafeyi konuşmasında özetleyen Apakan, “Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası son 7 yılda üç kat artmıştır” dedi. Türkiye’nin yalnızca ekonomik alanda gelişme göstermediğini hem bölgesinde hem de dünya genelinde barışa yaptığı katkılara dikkat çeken Apakan, Türkiye’nin komşularıyla sıfır problem anlayışıyla ilişki içinde olduğuna dikkat çekti. Apakan ayrıca Türkiye ile Amerika’nın ekonomik alanda daha fazla ilişki içinde olmasının 21. Yüzyıl’ın şekillenmesine olumlu katkı yapacağını da anlattı.

Kürsüye Apakan’dan sonra gelen Türkiye’nin New York Başkonsolosu Samsar ise Türkiye’nin coğrafik olarak konumuna dikkat çekti. Samsar, Türkiye’ye yatırımın stratejik olarak çok büyük derinliğinin olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin ‘Yurtta Sulh Cihan’da Sulh’ anlayışı içinde olmasının bölgesindeki ekonomik ilişkilerine olumlu katkı yaptığına işaret eden Mehmet Samsar, yine Türkiye’nin NATO’da üstlendiği önemli görevleri anımsattı.

Amerika ile Türkiye arasında ticaretin artacağına olan inancını vurgulayan Samsar, TABID; ATCOM ve TACCI gibi kurumlar sayesinde bunun gerçekleşeceğini dile getirdi.

Fox televizyon kanalı ile bazı radyo istasyonlarında programlar yapan Montel Williams’da ilginç bir konuşma yaptı. Williams, programa gelmek üzere yola çıktığında bir radyo istasyonunda yaptığı programın iptal edildiğini belirterek, “Nedeni ise bana sponsor olan firma batmış” dedi. İnsanlara yapmak istedikleri işler konusunda cesaretli ve umutlu olmayı tavsiye eden Williams, sağlıklı bir hayat sürdükçe herkesin mutlaka gerçekten de arzu ettiği şeyi başaracağına inandığını söyledi. Williams ayrıca gecenin gelirinin Haiti’ye gidecek olmasının da TACCI adına gurur duyulacak bir davranış olduğunu dile getirdi. Geceye, New York’ta yaşayan müzisyen Sinem Saniye şarkılarıyla renk kattı.

Geceye katılan Amerikalı televizyon ve radyo programcısı,
aktör  Montel Williams konuşma yaptı


Geceye ABD’de yaşayann ödüllü genç ve başarılı müzisyen
Sinem Saniye de şarkılarıyla renk kattı.

Hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?