TADF Başkanı Boztepe Ankara’da bir dizi temasta bulundu

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe ve beraberindeki heyet, Ankara’da bir dizi temasta bulundu. Boztepe ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Yalçın Ataman, Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı ve ABD Büyükelçisi Jeffrey ile görüştü.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe ve beraberindeki heyet Ankara’da bir dizi temasta bulundu.

Boztepe ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Yalçın Ataman, Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı ve ABD Büyükelçisi Jeffrey ile görüştü.
Boztepe, Ankara’daki temasları ile ilgili ANKA’ya yaptığı açıklamada, ABD’de Ermeni lobisine karşı yaptıkları çalışmalar konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bilgi verdiğini belirterek, “Ermeni Lobisine karşı savunmadan atağa geçiyoruz” dedi. Boztepe, Cumhurbaşkanı Gül’e Amerika’daki Türklerin, bu ülkedeki örgütlenmesi hakkında da geniş kapsamlı bilgi verdiğini açıkladı.

Boztepe, sanılanın aksine Musevi lobisinin Kongre’de Türk tezlerine arzu edilen ölçüde destek olmadığını, bunun sadece günümüz için değil, çok uzun zamandır süre geldiğini söyledi. Ermeni diasporasının bu nefrete dayalı kar amaçlı lobicilik faaliyetlerinin en çok Ermenistan’da yaşayan Ermeniler’e zararı olduğunu söyleyen Boztepe, “Uyuyan devi uyandırdılar artık savunmadan atağa geçiyoruz. Önümüzdeki 10’lu 20’li senelerin planlarını yaparak örgütleniyoruz” dedi.

Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Yalçın Ataman’a da bir nezaket ziyaretinde bulunduklarını açıklayan Boztepe, Amerika’da yaşayan soydaş ve vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda Mehteran Bölüğü ve Armoni Mızıkası’nın ABD’nin değişik bölgeleri ve West Point de gösteriler yapılması talep ettiklerini söyledi.

Devlet Bakanı Hayatı Yazıcı ile görüşmesi hakkında da bilgi veren Boztepe, Türkiye’nin tanıtımı konusunda ortak projeler hakkında değerlendirmeler yaparak görüş alış verişinde bulunduklarını açıkladı.
ABD Büyükelçisi Jeffrey James’in rezidansında resepsiyona davet edildiklerini söyleyen Boztepe ve heyeti, özellikle ABD ile Türkiye arasında kültürel ve dostluk köprüsü oluşturan “Çalış ve Gez” programı hakkında görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Boztepe, programın önemi ve gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında daha yakın çalışma kararlılıklarını karşılıklı teyit ettiklerini bildirdi.

Öte yandan Boztepe ve beraberindeki heyeti Anıtkabiri de ziyaret etti. Boztepe, Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:
“Ulu Önderimizin aziz hatırası önünde sevgiyle, saygıyla ve heyecanla eğiliyoruz, dünyanın neresinde olursak olalım, şartlar ne kadar zor olursa olsun, emanetinin yılmaz bekçileriyiz.”

 (ANKA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?