TADF Başkanı Çınar ve Heyeti, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Görüştü

Ankara’daki temaslara hızla devam eden TADF Başkanı Ali Çınar ve heyeti görüşmeleri kapsamında dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu ile resmi konutunda görüştü. Bakan Davudoğlu TADF heyetini seçim başarılarından ve yeni görevlerinden dolayı tebrik ederek yönetim kurulunun son 60 günük faaliyet raporunu inceledi. Davudoğlu Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’na güveninin tam olduğunu belirterek, çalışmalarınızı yakınen takip ediyoruz dedi. TADF Başkanı Ali Çınar ve heyeti, Mayıs ayında yapılacak Türk Günü Festivalleri ve Yürüyüşleri hakkında detaylı bilgiler verdiler. Ayrıca, son Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durum ve 1915 olayları konusunda yapılan çalışmalarda gündem içinde yer aldı.

Temasları çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Başbakanlık’da görüşen TADF heyeti Mayıs ayında gerekleştireceği Türk-Amerikan Kültür Festivalleri ve Türk Günü Yürüyüşleri hakkında Arınç’a detaylı bilgi verdi. TADF’nin Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden memnuniyet duyduğunu belirten Arınç TADF’nin ABD’detoplumlar ve kurumlar arası birleştirici bir güç olması gerektiğini söyledi.

Aynı gün Yurtdışında Yaşayan Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnac ile başkanlık merkezinde görüşen TADF heyeti, başkanlığın faaliyetleri hakkında bilgi alarak TADF’yi tanıttı. Toplantıda Başkan Kemal Yurtnac başkanlık olarak kurumlarının ABD’yi ve dolayısıyla TADF’yi çok önemsediklerini belirterek ABD masası kurduklarını, bu alanda çalışmalarda bulunmaları için 6 danışma kurulu üyesi alacaklarını söyledi. TADF’nin birlik ve beraberlik için çalışmasını arzuladığını, belirten Yurtnac TADF’den desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti.

Yoğun programları dahilinde Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yediyildız ile de görüşen TADF heyeti, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun özellikle 1915 olayları konusunda ve ABD genelinde planlanan kütüphane projesi hakkında bilgi vererek Türk Tarih Kurumu’ndan kütüphanelere dağıtmak üzere 1915 olayları ve Kıbrıs sorununa dair kitap talebinde bulundu. Örnek İngilizce kitapları heyete sunan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yediyildız TADF’ye kitap gönderimde bulunacağını belirterek yazılı ve görsel kaynak konusunda TADF’nin bu tür çalışmalarını destekleyeceklerini söyledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?