TADF Başkanı Çınar “ Yurtdışındaki Türkler Güçleniyor”

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Çınar ve beraberindeki heyet, Ankara’da düzenlenen “ Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Sivil Toplum Kuruluşları Bulusmasi” toplantısına katılarak New York’a döndü.
Başkan Çınar, toplantının çok verimli geçtiğini belirterek,dünyanın birçok ülkesinden gelen farklı toplum temsilcileri ile buluşma imkanına sahip olduklarını belirterek ,bilhassa sosyal, kültürel ve milli konularda ortak çalışma konusunda Avrupadaki bazı ülke temsilcileri ile görüştüklerini belirtti.


Federasyonu’nun çok yakın zamanda yaptığı Türk Günü Yürüyüşü ve Festivalinin yankılarının devam ettiğini Ankarada gördüğünü belirten Çınar, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağın açılış sunumu sırasında bilhassa Türk Günü Yürüyüşünden bahsetmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti. Başkan Çınar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun partilerüstü bir kuruluş olduğunun altı çizildiği belirtilerek,Amerikadaki lobi faaliyetlerinde birlik ve beraberlik altında çalışıldığını belirtti.
Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Avrupa Birliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı,Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglun’da katıldığını belirten Çınar, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnac ve ekibini başarılı bir konferans yaptıkları içinde tebrik etti.
Yurtdışında yaşayan vatandaşları ilgilendiren eğitim,gümrük,diyanet,konsolosluk hizmetleri, spor,iletişim aile ve kadın konularının Masaya yatırıldığını belirten Çınar, diğer Amerikadan gelen kuruluşlar ile beraber ,Amerikadaki Türk toplumununda sorunlarının iletildiğini söyledi. Başbakan Bekir Bozdağın, 2014 yılında yapılacak yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşların oy kullanma hakkının resmilestigini tekrar hatırlattığını belirten Çınar, Yurtdışındaki Yaşayan Vatandaş ve Soydaşlarımıza olan önemin arttığını gördüğünü söyledi.
Başkan Çınar, Ankara’da bulunduğu sürede NTV Avrupa, Star TV ve CNN Türk ile de röportaj yapma imkanı bulduğunu belirterek, Dünyadaki Türk Diasporasının güçlendiğini belirtti.
Ayrıca, TADF Ekibi ATAA Ekibi ile ayri bir toplanti yapar iken, Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sermin Ozcilingir’in Türkiyede olması dolayısı ile toplantılarda üst düzeyde görüşmelere yaparak, New Yorkta faaliyet gösteren Atatürk Okulu hakkında tanıtımını yaptı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?