TADF Temsilcileri, Washington DC’de Üst Düzey Temsilciler ile Görüştü

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar ve beraberindeki heyet, ATAA-TACC ortaklı yapılan Liderlik Konferansı sürecinde özel olarak Washington Büyükelçisi Namık Tan, Azerbaycan Büyükelçisi Elin Süleymanov,Türkiye Masasından da sorumlu Amerikan Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa Direktörü Kathleen Allegrone, Amerikan İçişleri Güvenlik Bakanlığı Temsilcisi Abdirizak Farah ve bazı Kongre Üyeleri ile görüşme imkanı buldular.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile bir saatten fazla süren toplantıda,TADF Başkanı Çınar ve beraberindeki heyet TADFnin son 3 ayda yaptığı çalışmaları sundu. Başkan Çınar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun Nisan ve Mayıs ayında her gün dolu bir programın olduğunu belirterek, toplumuzu biraraya getirici çalışmalarımıza devam ediyorUZ dedi. Başkan Çınar, 5 Mayıs Philadelphia, 6 Mayıs Paterson,19 Mayıs New York Türk Günü Yürüyüş ve Festival hazırlıkları hakkında bilgiler verir iken, 28 Nisanda, TADF destekli, Genç Türkler derneğinin organize edeceği sözde Ermeni Yalanları mitingi hakkında da bilgi verdi. Büyükelçi Namık Tan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 19 Mayıs tarihinde Chicagoda olmasından dolayı kendisininde Türk Günü Yürüyüşüne katılamayacağını belirtirken, üst düzeyde resmi bir temsilcinin gelmesi için çalıştıklarını belirtti. Büyükelçi Tan Türk Amerikan toplumunda gençlerin öneminin arttığını belirterek,yaptığınız çalışmalarda yeni yüzlerin daha çok olmasına özen gösterin dedi.

Azerbaycan’nın Washington Büyükelçisi Elin Süleymanov’da TADFnin çalışmalarını takip ettiğini ve Türk-Azeri diasporasının Amerikada ortak hareket etmesinden dolayı memnun olduğunu söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa Direktörü Kathleen Allegrone ilede Washington Plazada görüşen Çınar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun New York merkezli olmasına rağmen tüm eyaletleri kapsayan bir yapıda çalıştığını söyledi.Başkan Çınar, Türk toplumunun yaptığı çalışmaları ve Türk Amerikan ilişkilerini geliştirici çalışmalar konusunda Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile de ayrı özel bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Amerikan İçişleri Güvenlik Bakanlığı Temsilcisi Abdirizak Farah’ta Türk Amerikan toplumunun sorunları ve nasıl bir çözüm yolu ile Bakanlıklarının yardımcı olacağı konusunda Başkan Çınar ile fikir alışverişinde bulundu. New York’ta Toplumsal İlişkiler ve etnik gruplarla yakınlaşma konusunda bazı seminerler olacağını belirterek,Türk Amerikan Dernekleri Federasyonununda bu konuda ortak çalışabileceklerini belirtti. Başkan Çınar’da TADFnin yaptığı çalışmaları anlatarak, Temsilci Farah’I Türk Günü Yürüyüşü ve Festivaline davet etti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?