TADF’den Azerbaycan Büyükelçisine Ziyaret

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, TADF Başkan Yardımcısı ve Amerika Azerbaycan Cemiyeti Başkanı Tomris Azeri ve eski New York Kongre Üyelerinden Michael McMahon, Azerbaycan’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Dr.Agshin Mehdiyev’i ziyaret etti.

Büyükelçi Mehdiyev, Türkiye ve Azerbaycan’nın iki kardeş ülke olarak ortak çalıştığını belirterek Ermenilerin, Azerbaycan diasporasından çekinmeye başladığını dile getirdi. Büyükelçi,Azerbaycan’nın eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında ,Azerbaycan’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine giren ilk ülke olduğunu belirterek,Azerbaycan’nın bölgede çok ciddi atılımlar yaptığını söyledi. Hocalı Katliamı ile ilgili New Yorkta billboard ve gazetelerde çıkmasının,Amerikan kamuoyunu bilgilendirme açısından önemli olduğunu dile getirdi.Büyükelçi, İran’da yaklaşık 25 milyon Azeri kökenli vatandaşlarının bulunduğunuda belirterek, herhangi bir gerginlikte kötü sonuçlar çıkması bizi üzecektir mesajını verdi.

TADF Başkanı Ali Çınar’da Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak, Azerbaycan derneklerimiz ile yakınen çalıştıklarını ve milli davalarda ortak hareketin önemine değinerek,Büyükelçiyi Türk Günü yürüyüşüne davet etti.

TADF Başkan Yardımcısı ve AŞA Başkanı Tomris Azeri, derneğinin yaptığı son çalışmaları anlatırken, Mayıs ayında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in New York gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Azeri, Amerikalı dostlarımızı Baküye götürüp bilgilendirmemiz gerektiğini belirterek , Pazar günü New Jersey’de Nevruz program hakkında bilgi verdi.

Amerikan Kongresinde Türk ve Azerbaycan Dostluk Grublarında yer alan eski Kongre Üyesi Michael McMahon, Türk ve Azeri diasporaları ile daha yakın çalışmak istediğini belirterek, sözde Ermeni soykırımının politize edilmesinin yanlış olduğunu ve Azerbaycan’nın eski Amerikan Büyükelçisine yapılmaya çalışan haksızlığının yanlış olduğunu dile getirdi. Amerika’nın Azerbaycana çok önem verdiğini belirten McMahon, yapılacak ortak projelerde her türlü yardıma hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?