Tan: Türkiye, 21. yüzyılın başarı hikayeleri arasında yer almaktadır

Tan: Türkiye, 21. yüzyılın başarı hikayeleri arasında yer almaktadır

Washington Büyükelçisi Namık Tan,  Türkiye, 21. yüzyılın başarı hikayeleri arasında yer almaktadır

Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye’nin, son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlar sonucunda, küresel gündemde yer alan bütün konularda rol oynayan bir konuma yükseldiğini, bölgesel bir güç olmanın yanı sıra, 21. yüzyılın başarı hikayeleri arasındaki yerini aldığını belirtti.
    
Büyükelçi Tan, dünyanın en önde gelen yüksek eğitim kurumlarına yönelik ziyaretleri kapsamında, Harvard, Columbia ve Pennsylvania Üniversiteleri’nin ardından, bu kez Yale Üniversitesi’ni ziyaret etti.
    
Yale Üniversitesi’nin daveti üzerine düzenlenen ziyaret vesilesiyle, Rektör Richard C. Levin ve aralarında çok sayıda Türkün de bulunduğu akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelen Tan, geçen hafta Yale Üniversitesi’nden bir heyetin Türkiye’ye giderek ortak MBA programı kurulması için temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, üniversite yetkilileri ile temaslarında öğrenci değişimi ve burs gibi konularda işbirliği olanaklarını ele aldı.
        
”Bölgemizde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalamayız”
        
Büyükelçi Tan, üniversitede yaptığı konuşmada, dünyanın en karmaşık coğrafyaları ile komşu olan Türkiye’nin bu bölgelerde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalamayacağına dikkati çekti.
    
Çoğulcu, insan haklarına saygılı ve hukukun üstünlüğüne bağlı siyasi sisteminin ve hayata geçirdiği demokratik reformların, Türkiye’yi bölge ülkeleri ve halkları için ilham alınabilecek bir örnek haline getirmekte olduğunu vurgulayan Tan, Türkiye’nin farklı dünya görüşleri ile iletişim kurabilme kapasitesinin, hem Doğu’yu hem de Batı’yı anlayabilmesinin ve bölgesindeki ülkelerle sahip olduğu güçlü tarihi ve kültürel bağlarının, bugün izlemekte olduğu aktif dış politikanın temelleri arasında yer aldığını belirtti.
    
Tan, Türkiye’nin gerçekleştirdiği ekonomik reformlarla bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi konumuna yükseldiğini belirterek, istikrarlı ekonomi ile desteklenen yumuşak güç unsurlarının uluslararası alanda Türkiye’nin rolünü güçlendirdiğini dile getirdi.
        
”Ortadoğu’da yaşanan bir normalleşme sürecidir”-
        
Yıllar boyunca zorluklar altında yaşayan Arap halklarının, tarihin doğal akışı çerçevesinde bir normalleşme sürecinden geçmekte olduğuna işaret eden Tan, Türkiye’nin bölgede demokrasinin yerleşmesine güçlü destek verdiğini, bu bağlamda, dönüşümün barışçıl bir şekilde olmasına ve bölge halklarınca sahiplenilmesine, her ülkenin kendine has özelliklerinin dikkate alınmasına, ayrıca, bölge ülkelerinin toprak bütünlüklerinin korunmasına önem verdiğini ifade etti.
        
”Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bırakmamalı”
        
Büyükelçi Tan, Suriye’de yaşanan gelişmelere de değinerek, bu ülkede insani bir kriz yaşandığını, Suriye rejiminin kendi halkına eziyet ettiğini, Türkiye’nin 140 binden fazla Suriyeliye kapılarını açarak komşu bir halkın yaşadığı sorunlara kayıtsız kalmadığını, buna karşın, uluslararası toplumun şimdiye kadar üzerine düşen sorumluluklarını gerektiği ölçüde yerine getirmediğini kaydetti.
    
Tan, uluslararası toplumun Suriye’de barış sağlanması ve soruna çözüm bulunabilmesi için aktif olarak katkıda bulunmasının beklendiğini, Irak, Afganistan ve Lübnan gibi ülkelerde yaşananların tekrarlanmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.
        
”İsrail-Filistin ihtilafı Ortadoğu’daki sorunların temelinde yatmaktadır”
        
Gazze halkının yıllardır karşı karşıya bulunduğu zorlukların, uluslararası toplumun ortak şuuru üzerinde bir leke olarak durmaya devam ettiğini belirten Tan, Gazze’de yaşanan son gelişmelerin, Filistin-İsrail ihtilafının Ortadoğu’daki sorunların temelinde yattığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.
    
Tan, Filistinliler arasında birliğin sağlanmasının ve İsrail’in yasadışı yerleşim faaliyetlerine son vererek yerleşik parametrelere göre hareket etmesinin önem taşıdığını kaydetti.
    
İran’ın nükleer programına da değinen Tan, Türkiye’nin nükleer yayılma ihtimalinden endişe ettiğini ve kitle imha silahlarına karşı olduğunu, bu bağlamda, Ortadoğu’nun bu tür silahlarından arındırılması çağrısı yaptığını belirtti.
    
Büyükelçi Tan, İran’ın şeffaf bir şekilde hareket etmesi ve anlaşmazlığın diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?